Yerel yönetimler açısından Türkiye ve Avrupa Birliği çevre politikalarının mukayeseli değerlendirilmesi
Comparative assessment of environmental policies of Turkey and EU from point of view of local authorities
  1. Tez No: 208662
  2. Yazar: SALİH BATAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çevre Mühendisliği, Public Administration, International Relations, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Türkiye ve Avrupa Birligi çevre politika ve uygulamaları birbirinden farklılıklar arz etmektedir. Bu farklılıgın temelinde kurumsal yapıları ve konulara yaklasım tarzları yatmaktadır. Fakat çevre sorunları büyük oranda ortaktır. Çünkü çevre sorunları evrensel bir boyut tasır. Bir ülke ya da cografyası yoktur. Dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen olay, artık dünyanın bir baska ucunda etkilerini gösterebilmekte ve etki alanı sanılandan çok daha genis boyutlara ulasabilmektedir. Geçmiste Çernobil'de yasanan olay bu durumu açıklayan ve etkileri hala görülen en iyi örneklerden biridir. Avrupa Birligi, Birlesmis Milletler gibi uluslararası kuruluslarda, yasanan çevre felaketlerinin önüne geçebilmek için kendi içlerinde toplantılar, konferanslar düzenleyerek çevre kirliligini önlemeye yönelik politikalar gelistirmis ve son dönemde sürdürülebilirlik gibi yeni kavramlar ortaya atmıslardır. ?Sürdürülebilirlik? kelimesi dahi tek basına ?Sürdürülemezligi? çagrıstırarak çevre sorunlarının ulastıgı son noktayı gözler önüne sermekte ve durumun aciliyetini ifade etmektedir. Çalısmamızda çevre sorunları ortak fakat önleme ve onarım politikaları ayrı olan Türkiye ve Avrupa Birligi'nin, bu farklılık noktaları belirlenerek, yerel yönetimler bakımından izdüsümleri konusunda degerlendirmeler yapılmıstır. Yapılan degerlendirmelerde yerel yönetimler özellikle vurgulanmıstır. Yerel yönetimlerin, merkezi yönetimlere oranla sorunlara daha hızlı müdahalede edip, daha dogru tespitlerde bulunabildigi ve sorunları çözmede merkezi yönetimlerden daha verimli oldugu anlatılmaya çalısılmıstır. Bu mukayese ve degerlendirme sonucunda ortaya konulan fikir; Bölgesel Çevre Merkezi (REC Türkiye) gibi kurumların yaygınlastırılarak tüm ülkede etkin hale getirilmesi, yerel yönetimler eliyle ve REC Türkiye benzeri bölgesel kuruluslar aracılıgıyla çevre politikalarına yön verilip, sorunların en kısa zamanda, en ucuz yolla ve en etkin sekilde müdahale edilerek önüne geçilmesidir.
Özet (Çeviri)
The Environmental Policy and Applications of Turkey and EU are exactly resembling. But in the whole world, environmental problems are same. Environmental pollution poses the universal dimension. In this respect, event that had been occured in one place of the world, it can show its effect in another place of the world and its effects can be able to reach the broad dimensions than we have expected. Chernobyl disaster is one of the best example that explain the this situation. EU and UN have developed policies which directed to prevent environmental pollutions by organizing meetings and conferances at their inside and they have developed new concepst like the ?sustainability?. The Environmental Policies of the Turkey and EU which Environmental problems are same but repair policies are different, in respect of local governments, there had been made the evaluations on projection subject by determining the different points. In last evaluations, ıt has been emphasized on the local governments. In this thesis, it has been emphasized that local governments intervene the environmental problems faster than the central government and in solving the problems, local governments are more efficient than the central government. As a result of the these comparison and evaluation, the main idea is to get the institution widespread and active in the country like the Regional Environment Center (REC), by the hand of local governments and Regional Institutions like the REC, environmental policies must be directed and environmental problems must be prevented in the shortest time, cheapest way and in the most effective way environmental problems must be intervened.