Türkiye'de kooperatifçilik eğitiminin gelişimi
Development of education in cooperative in Turkey
- Tez No: 208665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir sosyal kalkınma aracı olan kooperatifçilik hareketi; feodal üretim düzeninden kapitalist üretim düzenine geçiste ortaya çıkmıs bir harekettir. Kapitalist üretim düzenine geçiste güç durumda kalan küçük üreticilerin, isçilerin yeni bir ekonomik birliktelige ihtiyaç duyulmasından ortaya çıkmıstır. Amacı bireyin ekonomisini gelistirmek olan bu hareket, modern anlamda 19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa ülkelerinde çıkmıs ve daha sonra diger ülkelere yayılmıstır. Ülkemizde ise kooperatifçilik alanındaki ilk gelisme, 1865 yılında Mithat Pasa' nın öncülügünde kurulan ? Memleket Sandıgı ? adı verilen ilk tarım kredi kooperatif uygulamasıdır. lerleyen yıllarda bu sandıklar, menafi sandıkları adını almıslar ( menafi hissesinden dolayı), 1888 yılından itibaren de Ziraat Bankasına dönüstürülmüslerdir. Türkiye' de, Mart ? Nisan 2007 itibariyle TKB ile STB'na baglı çesitli alanlarda faaliyet gösteren, 26 çesit kooperatif ile bu kooperatiflerin 90.086 birim kooperatifi, bu birim kooperatiflerinde toplam 8.561.618 ortagı vardır. Mevcut bu kooperatiflerin iyilestirilmesi ve daha genis halk kitlelerine kooperatifçilik hareketinin tanıtılması, basta egitim sorunu olmak üzere mevcut diger sorunlarının giderilmesi için kooperatif yöneticilerinin, kooperatif ortaklarının, halkın ve kanaat önderlerinin egitilmesi, bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu için; egitim kurumları, kooperatif kuruluslar, Türk Kooperatifçilik Egitim Vakfı ile görsel ve yazılı basın kooperatifçilik egitimi vermektedir. Ülkemizde 1920?2007 yılları arasında 59 tane hükümet kurulmus, bunların 27 tanesinin programında ve bes yıllık kalkınma planlarının tamamında kooperatifçilik yer aldıgı halde, gereken önemin verilmemesi var olan sorunları daha da artırmıstır. Gelismis ülkelerde kooperatifçilik egitimi akademik olarak ele alınırken, bizde ise daha yakın zamana kadar üniversitelerde kooperatifçilik dersinin okutulup okutulmaması tartısma konusu olmustur. Günümüzde kooperatifçilik egitiminin gerekli olup olamadıgının tartısmak yerine, ülkemiz için gereksinim duyulan kooperatifçi insan nasıl olacagı ve bunun hangi kurumlarda ve nasıl yetistirilecegi konuları üzerinde durulmalıdır. Ayrıca kooperatifçilik egitimindeki dagınıklık, koordinasyon yetersizligi, temel ders kitabı, diger basılı kaynaklar ve arastırma eksikliginin giderilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
The movement which is cooperative movement of social development, is emerged from feodal production method to capitalist production methods.It is emerged by the small producer and workers who are in hard position transition to capitalist methods. Aim is rise of a personal economic and it existed in the second part of 19.cc in European Country and diffussion to other countries. Also in our country first development in cooperative sector for builting of aggriculture credit cooperative is called ?Memleket Sandığı? which emerged by Mithat Paşa in 1865.In recent years it transist to Ziraat Bak after 1888. In Turkey, Cooperative related with TKB and STB, 26 kind of cooperative and 90086 unit cooperative of this cooperative, and 8.561.618 shareholders of this unit cooperative in March-April 2007 Education of manager of cooperative, shareholder of cooperative, publics and leaders for increase of this cooperative, especially education problem and other problems will solved. For this, education institution, cooperative institution, Turkish cooperative education foundation and press association give a cooperative education In my country, between 1920-2007 years, 59 goverment was built.27 of these have cooperative in their development plain but this was not important for this. The important one is the rise of education level in our university and other education units.