The effect of motivation tools on employee performance: an application on an automotive company in Turkey
Motivasyon araçlarinin işgören performansina etkisi: türkiyede bir otomotiv firtmasi üzerine uygulama.
  1. Tez No: 208664
  2. Yazar: MÜJDE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Motivasyon isteki hemen hemen tüm davranıslarda önemli bir yere sahiptir. Bir kisinin isini yapması için ona saglanan kaynaklar gibi etkenlerin yanında kisinin yetenegi de kuskusuz önem tasır. Basarılı bir is performansı çesitli motivasyon unsurlarının sonucu olarak çıkabilir. Motivasyon, sirket hedeflerine ulasmak için, bireysel gereksinimleri karsılaması kosuluyla yogun çaba harcamaya isteklilik olarak tanımlanabilir. Motivasyonlar çalısan performansını yüksek düzeylere çıkarmak o kadar önemli bir örgütsel mesele haline gelmistir ki, hem akademik arastırmacılar hem de uygulayıcı yöneticiler motivasyonu anlamak ve açıklamak için çaba göstermektedir. Çalısmanın yapısı söyledir: lk bölümde motivasyon ve motivasyon teorileriyle motivasyon süreci ve de performans tanımları verilmistir. Bu bölümde ayrıca motivasyon etkenleri, motivasyon gereksinimi, motivasyon stratejileri ile birlikte performans ölçümü, ödül sistemleri, örgütsel kültür ve kalite çemberinin motivasyonla iliskileri de yer alır. kinci bölümde, bireyle kurum, çalısanla is arasındaki iliski çalısma memnuniyeti, içsel motivasyon ve is tasarımı temel alınarak analiz edilmistir. Bu bölüm aynı zamanda, çalısan performansını arttırmaya yönelik ekonomik tesvikler, psiko-sosyal tesvikler ve örgütsel tesviklerle yönetim tesviklerinden olusan motivasyon araçları da ele alınmıstır. Sonraki bölümde kısa bir sonuç bölümü ve çalısan performansını arttırmak için çalısanları motive etmeye yönelik yönetimsel fikirler ve önerilere yer verilmistir, ardından Türkiye'deki bir otomotiv sirketinde motivasyon araçlarına dayanarak bir motivasyon tesviki uygulaması yapılmıstır. Sonuçlar sirket politikalarının çalısan motivasyonu üzerinde, is yeri hiyerarsisi gibi dogrudan bir etkiye sahip oldugunu göstermektedir. Aynı zamanda sosyal hakların varlıgı da omotiv çalısanlarının motivasyonu üzerinde etkilidir. Vak'a çalısmasına göre, isyerindeki takdir, maas, ödül ve cezalandırma mekanizmaları da motivasyonu dogrudan etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Motivation is essential to nearly all behavior at work. A person?s ability clearly also matters, and so do factors like the resources a person is given to do his or her job. Successful work performance can arise from a variety of motives. Motivation can also be defined as the willingness to exert high levels of effort to reach organization goals, conditioned by the effort?s ability to satisfy some individual need. Motivating high levels of employee performance is such an important organizational consideration that both academic researchers and practicing managers have been trying to understand and explaining motivation. The study is structured as follows: the first part consists of the definitions of motivation and motivation process with motivation theories as well as performance. This part also includes motivational factors, need of motivation, motivation strategies as well as the relationships of performance measurement, awarding systems, organizational culture and quality circles with motivation. The second part analyzes the relationship between individual and organization; employee and work through work satisfaction, intrinsic motivation and work design. This part also involves motivation tools to increase employee performance, which are economical incentives, psycho-sociological incentives also organizational and management incentives. The next part provides a brief conclusion and managerial implications and suggestions for motivating employees to increase employee performance to be followed by an application of motivation incentives of motivation tools on an automotive company in Turkey. The results show that company policies have direct effect on employee motivation, as well as does the workplace hierarchy have. Also, social rights? availability is effective on the motivation of automotive workers. The motivation is also directly affected by the appraisal, salary, rewarding and punishment mechanisms within the workplace according to the case study.