İlaç sektöründe mali tablo analizi ve bir uygulama
The financial analysis on pharmaceutical industry and a practice
  1. Tez No: 208674
  2. Yazar: FULYA ÖZGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bir işletmenin mali yapõsõ, likidite, karlõlõk, varlõk ve kaynak kullanõm ve büyüme durumunun eğilimi ve yeterliliği; muhasebenin temel kavramlarõna ve Tek Düzen Hesap Planõ’na uygun olarak düzenlenmiş, gerçek ve doğru bilgileri yansõtan mali tablolardan edinilen verilerin yorumlanmasõyla belirlenmektedir. Bu veriler ise, işletme içi ve/veya dõşõndan edinilen çeşitli bilgi ve belgelerin mali tablolar analizi yöntemleri aracõlõğõyla bir araya getirilip, geçmiş faaliyet dönemi sonuçlarõ, sektör ortalamalarõ, ülkenin mevcut ekonomik durumu gibi faktörler göz önünde bulundurularak eleştirilmesi, yorumlanmasõ ve değerlendirilmesi sonucunda sağlanmaktadõr. Bu sonuçlar, işletmenin yöneticilerinden çalõşanlarõna, kredi kurumlarõndan devlete, ortaklardan potansiyel yatõrõmcõya kadar birçok çõkar grubunu çeşitli açõlardan ilgilendirmektedir. Batõ ülkelerinde 19. yüzyõlõn sonlarõndan bu yana kullanõlan ve geliştirilen analiz tekniklerinin, ülkemizde de sermaye piyasasõndaki gelişmeler, işletmelerin sürekli büyüme eğilimleri ve uzun vadeli kredi taleplerine cevap verebilmek üzere finansal kurumlarõn kredi sağlamada sağlam temeller kurma girişimleri nedeniyle kullanõm alanõ genişlemektedir. Bu çalõşma, yasal düzenlemelerin ve kontrollerin gün geçtikçe arttõğõ ilaç sektörünün mevcut durumu ve eğilimini değişen uygulamalar ve artan rekabet karşõsõnda mali tablolar analizi yöntemleriyle ortaya koymayõ amaçlamaktadõr. Bu durumda, görülmektedir ki gerçekleştirilen uygulamalardaki birtakõm açõklar özellikle yerli işletmeleri etkilemekte ve sektörün gelişimini engellemektedir.
Özet (Çeviri)
The trend and adequacy of the financial strength, liquidity, profitability and development situation, and the statement of how effectively the assets and capital are used, is determined by analysing and interpreting the financial statements which are in accordance with the basic accounting concepts and present true and accurate information. This database is provided at the end of the evaluation and interpretation process which compares documents and information received from both inside and outside the company with the company?s previous year and other companies? current results, field results along with the current economic situation of the country.There are a number of groups which are interested in these results; ranging from managers to employees, credit institutions to the government and current to potential share holders. The importance of using analytical methods which have been used and developed by Western countries since the late 19th century, has also been increasing in our country due to the improvement of capital markets, the permanent development trends of companies and the attempts of credit institutions to set up the necessary foundation to keep up with long term credit demands. This thesis aims to examine, by carrying out a financial analysis, the current situation and trends of the pharmaceutical industry, despite constant changing rules and increased competition. In this case, deficiencies in the policies cause impediments, especially to the development of local companies.