Özel hukukta hayvan hakları
Animal rights in private law
- Tez No: 208689
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVDET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ortak yasam felsefesi ile harmanlanmıs, konusunu evrensel degerlerin olusturdugu ve bir anlam kazanabilmesi, devlet sınırları ötesinde insanlık ailesinin bütün üyelerinin çabalarını birlestirmesini gerektirmesi bakımından Dayanısma Hakları olarak adlandırılan günümüzün Üçüncü Kusak Hakları, Hayvan Haklarının Anayasal temellerini olusturur. Öte yandan bir haktan bahsedebilmek, bu hakka sahip olacak bir kisiyi gerektirir. Hayvana farklı bir hukuki statü tanınması ve bu sayede haklarının korunması konusunda dünyada bir ivme söz konusudur. Buna karsılık ülkemizde hayvan, halen daha esya statüsündedir. Hayvana reva görülmüs bu statü, hayvanları koruma mevzuatı ile çelismektedir. Hakkın özü menfaatlerin tatmini olduguna, hakkın kullanımı esnasında devreye giren iradenin ise ayırt etme gücünden yoksun olanlar için temsilcileri tarafından kullanılabildigine göre duygusal yetileri olan tüm canlı varlıklar hak sahibi olmaya elverislidir. Hayvanların korunması yolunda en etkili yol, onların da hak sahibi kılınmasıdır.
Özet (Çeviri)
Third Generation Rights, which is combined with the idea of common life and contain global values and named as Rights of Solidarity because they necessitate the efforts of all humanity members beyond the nation boundaries, form animal rights' Constitutional bases. On the other hand, to mention a right, it is needed to a person that possesses this right. There is an acceleration about the recognition of a different legal status to animals and by the way about the protection of their rights. However, in our country animals are still in property status. This status conflicts with animal protection legislation. While the essence of the right is the satisfaction of the benefits and the will that is stage in during the usage of the right is used from the representatives for mentally incapable person, all living creatures with emotional faculty are adequate to have rights. The best efficient way for the animal protection is to make them holder of a right.