Yeşil pazarlama uygulamalarında yaşanan sorunlar ve örnek bir uygulama
The problems occur during the practices of greenmarketing and an example
- Tez No: 208697
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çevre, tüm canlılar açısında hayati bir öneme sahiptir. Çevrenin yok olması demek, tüm yasamın yok olması demektir. Son yıllarda çevre sorunlarının artması, birçok sivil toplum örgütünü harekete geçirmistir. Toplumsal yasantının tehlikeye girmesi üzerine, tüketicilerin çevresel sorunlara daha duyarlı hale geldigini görmekteyiz. sletmeler, çevresel ürün pazarındaki bu hareketlenme üzerine, ürün farklılastırma stratejileri gelistirmektedir. lk basta ambalajlarında insan saglıgı vurgulanan ürünler, giderek dogal, organik, çevresel ve yesil damgalı ürünler olarak pazara sunulmaktadır. Bu açıdan, pazarda yüzlerce ürün tipi bulunmaktadır. Ancak, bu ürünlerin ne kadarı gerçekten çevreseldir? Ve isletmeler, bu ürünlerin pazarlamasında ne gibi sorunlarla karsılasmaktadır.? Çalısmamda, bu sorunlardan yola çıkarak, Avrupa Birligi sürecindeki, Türkiye'nin yesil pazarlama uygulamalarında yasadıgı sorunlara çözüm öneriler getirilmistir. Örnek uygulama olarak, hem Türkiye'de hem de yurt dısında faaliyet gösteren Carrefour isletmesi örnek seçilmistir.
Özet (Çeviri)
Environment, is more important for all living things. If environment disappears, live will end. In recent years, environment problems increase. Social organizations and customers look this problem heavily. Firms develop new marketing strategies. They produce; natural products, environmental products, green brand products in green markets. The hundreds of products are avaible in green markets. Which products are really green? And, What is the basic problem in greenmarketing? In this search; the begining of the European Union process, Turk Firm?s problems examined, over occur during the practices of greenmarketing.