The role of perceived consumer effectiveness,guilt and pride on consumers' green purchase intention
Yeşil satın alma niyetinde algılanan tüketici etkinliği, suçluluk ve gururunun rolü
- Tez No: 741711
- Danışmanlar: PROF. DR. OYLUM ALTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya çeşitli alanlarda muazzam bir gelişmeye tanık olurken, bu gelişme çevreye ve doğal kaynaklara ciddi zararlar vermiştir. Sonuç olarak, çevre sorunları 21. yüzyılın en önemli endişelerinden biri haline gelmiştir. Bu değişimler altında, dünyanın dört bir yanındaki şirketler ve kuruluşlar, çevrenin korunması ve dünyayı yaşamaya daha uygun bir yer haline getirme çağrısında bulunmaya başlamıştır.Birçok işletme ve kuruluş pazarlama uygulamalarında sosyal ve etik sorumluluklarını yeniden gözden geçirmeye başlamıştır.Bu nedenle pazarlama faaliyetlerinde çevresel sorumluluğa önem veren ve yeşil pazarlama olarak bilinen kavram pazarlamada yeni bir trend olarak yerini almıştır. Önemli bir araştırma grubu, algılanan tüketici etkinliğine yönelik istikrarlı inançların sürdürülebilir tüketim tercihlerine katkı sağladığı sonucuna varmıştır. Kararlarının çevresel ve sosyal sorunları önemli ölçüde etkileyebileceğine inanan tüketicilerin sürdürülebilir şekilde davranma olasılığının daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca çevresel sürdürülebilirlik konularını içeren bir satın alma kararının ardından tüketicilerin suçluluk ve gurur duyguları yaşadıkları gözlemlenmiştir. Kararlarından sonra yaşanan duyguların gelecekte sürdürülebilir alternatiflerin satın alınmasına nasıl olumlu etki yapabileceğini araştıran da pek çok çalışma bulunmaktadır. Bu araştırma, tüketicinin suçluluğunun, gururunun ve algılanan tüketici etkinliğinin yeşil satın alma niyetlerini nasıl etkilediğine ilişkin Türk tüketiciler üzerinde yapılan nicel bir araştırmanın sonuçlarını sunar. Bu süreçte yeşil satın alma niyetini etkileyen faktörlere ilişkin yanıt almak için 203 kişiye anket örneği dağıtılmıştır. Bulgulara göre suçluluk,gurur duyguları ve algılanan tüketici etkinliğinin yeşil satın alma niyetini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As the world is seeing an enormous advancement in different fields, this improvement has made extreme harm to the environment and to the exhaustion of natural resources. Accordingly, natural issues have gotten quite possibly the main worries in the 21st century. Under these changes, organizations and associations all throughout the planet have begun to require the safeguarding of the climate and make the world a more appropriate spot to live, where a ton of organizations and associations began to rethink their social and moral duties in their marketing practices, by giving the ecological measurement unmistakable significance in their marketing strategies. Subsequently, another pattern in marketing has had a spot, known as green marketing, which is tied in with giving a solid obligation to ecological duty in promoting activities.A huge assortment of exploration infers that steady convictions of perceived consumer effectiveness lead to sustainable consumption decisions.Also consumers who believe that their choices can essentially influence ecological and social issues are bound to act sustainably.It is seen that consumers experience emotions of guilt and pride after a buying choice including environmental sustainability issues. This research presents the outcomes from a quantitative study of Turkish consumers in regards to how he consumer guilt,pride and perceived consumer effectiveness influence their green purchase intention. For running this process, a questionnaire sample was distributed among 203 people in order to get a response regarding the factors that influence the green purchase intention. According to the findings, it was seen that Guilt&Pride and Perceived Consumer Effectiveness influence the Green Purchase Intention.