Stok hileleri ve bir uygulama
Inventory fraud and a case study
- Tez No: 208748
- Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalısmamızın amacı, çok çesitli sekillerde yapılan ve isletmelerin değisik fonksiyonlarını hedef alan hilelerden biri olan stok hilelerini teorik ve pratik olarak incelemektir. ?sletmelerde yapılan hileler özellikle son yıllarda artan hile olayları ile birlikte daha çok gündeme gelmektedir. Çalısmamızda genel olarak yapılan bu hilelerin nasıl önlenebileceği, ortaya çıkarılabileceği ve arastırılabileceği konusunda bilgi verildikten sonra özelde stok hileleri ayrıntısıyla incelenmistir. Stok hileleri yöneticilerin ve çalısanların yaptıkları stok hileleri olarak ikiye ayrılabilir. Çalısmamızda stok hileleri örnek olaylarla birlikte verilerek daha iyi kavranılmasına çalısılmıstır. Daha sonra stok hilelerinin belirtilerinin nasıl tanımlanabileceği, bunların nasıl ortaya çıkartılabileceği ve önlenebileceği hakkında ayrıntılı bilgi verilmistir. Son olarak da 1990'lı yıllarda ABD'de yasanan bir stok hilesi ele alınarak genis bir biçimde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give general information about inventory fraud, which targets the different functions of the company and takes many forms, as both theoretically and practically. Fraud has taken the attention of people with the increased fraud incidents especially in the past years. This study describes prevention, detection and investigation of fraud as general and mainly explains these issues on inventory fraud. In our study, after giving general information about fraud, inventory fraud has been divided to two parts as inventory fraud by management and inventory fraud by employees. The topic is supported by real case studies to make the subject more comprehensible. Then the detailed information about symptoms of inventory fraud, how to detect inventory fraud and how to prevent inventory fraud is given. At the last section of our study, an inventory fraud case which has occurred in 1990s in USA has been reviewed by detail.