Tekdüzen hesap planı çerçevesinde bilanço hesaplarının denetimi ve örnek uygulama
Balance sheet accounts audit in the framework of uniform chart of accounts and sample application
  1. Tez No: 487389
  2. Yazar: MEHMET MÜRSEL SAÇAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY MÜNYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Mali nitelikteki olayları kaydeden, sınıflandıran, raporlayan ve sonuçlarını yorumlayan bir bilim dalı olan muhasebe, mali denetimin en önemli kaynakları arasında yer alır. Muhasebe biliminin ürettiği veriler, mali tablolar aracılığıyla yorumlanma aşamasına gelir. İşletmelerin finansal durumu hakkında en sağlıklı bilgiye mali tablolar üzerinden ulaşılabilmektedir. Söz konusu bilgiler, karar alıcılar için yol gösterici niteliktedir. Mali tablo analizi sonrasında elde edilecek verilerin sağlıklı ve güvenilir olması, analizi yapılan mali tabloların gerçeğe uygun olarak düzenlenmiş olmasına bağlıdır. Mali tabloların gerçeğe uygun olarak düzenlenmesinin sağlanması ise etkin ve verimli bir mali tablo denetimi sayesinde mümkündür. Temel mali tablolar arasında yer alan bilanço, işletmenin geçmiş dönem performansı hakkında bilgi verir. Ayrıca işletmenin gelecek dönemde gerçekleştireceği nakit akımlarını yönetme ve yönlendirme konusunda işletme sahiplerine yardımcı olur. Bu çalışmada, tekdüzen hesap planında yer alan bilanço hesaplarının mali ve vergisel anlamda denetimine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accounting, which records, classifies, reports and interprets the results of financial events, is one of the most important sources of financial control. The data produced by accounting science comes in interpretation phase through financial statements. The most healthy information about the financial status of the business is available on the financial tables. This information is a guide for decision-markers. The reliability of the data to be obtained after the financial state analysis. Depends on the fact that financial statements analyzed are arranged in accordance with the facts. The proper adjustment of the financial statements to the real facts is possible by means of an efficient financial statement audit. The balance sheet included in the main financial statements provides information about the past performance of the company. It also assists business owners in managing and directing the cash flows that the company will make in upcoming period. This study provides explanations on the financial and taxation audits of the balance sheet accounts in the uniform charts of accounts.