Küreselleşme sürecinde gelişmekte olan ülkelerde teknolojik gelişme ve devletin rolü: Yeni sanayileşen ülkeler deneyimi ve Türkiye örneği
Technological development in developing countries and the role of state in the globalization process: The experience of newly industrialized countries and the case of Turkey
  1. Tez No: 208761
  2. Yazar: NESLİHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Gelismekte olan ülkelerde sanayilesme ve teknolojik gelisme olgusu, ekonomik büyüme/ refah arttırıcı unsurlar olarak önemle üzerinde durulması gereken konular arasında yeralmaktadır. Özellikle küresellesme literatüründe ?ulus-devletin? önemi sorgulanırken, gelismekte olan ülkelerde teknolojik gelisme sorunsalı ve devletin rolünü arastırmak daha ilgi çekici hale gelmistir. Çalısmada teknolojik gelisme olgusuna iliskin kavramlar ve kuramlar, küresellesme sürecinde gelismekte olan ülkelerin teknolojinin akısı açısından konumlanısı incelenmistir. Sanayilesme ve teknolojiye yetisme süreçleri ile dikkat çeken yeni sanayilesen ülke (YSÜ) deneyimleri arastırılmıs ve bu pratik ısıgında ülkemizde teknolojik gelisim çabaları, bilim ve teknoloji politikaları degerlendirilmistir
Özet (Çeviri)
The event of industrial growth and technological development in developing countries take place between subjects which should be considered importance as factors of economic growth. Especially while being examined the importance of nation-state in globalization literature, the problematic of technological development in developing countries and the role of state especially has become more interesting to investigate. In this study, theories and concepts regarding technology, technological globalisation and the position of developing countries was researched. The experience of newly industralized countries (NICs) attracting attention with the process of rapid industrial growth and technological catching-up has examined. In the light of this experience, technological development effort and science and tehcnology policies in our country was evaluated