Hizmet pazarlaması açısından mali müşavirlik hizmetlerinde pazarlama yönetim süreci ve bir uygulama
In the certified public accountancy services marketing management process and an application from the sevice marketing perspective
  1. Tez No: 208766
  2. Yazar: GÜRKAN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR PİRTİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hizmet pazarlaması Açısından Mali Müsavirlik Hizmetlerinde PazarlamaYönetim Süreci ve Bir Uygulama konulu hazırlamıs oldugumuz bu tezde önceliklehizmet pazarlaması açıklanmaya çalısılmıstır. Dünyada ve ülkemizde hizmetpazarlaması anlayısının ne derece önemli hale geldigini ve öneminin ne derecekavrandıgına deginilmistir. Hizmet pazarlaması çesitlerinin neler oldugunu ve hangialanlarda uygulanabildigi arastırılmıstır.Takip eden bölümde aynı zamanda kendi meslegim olan ve bir hizmet olanmali müsavirlik hizmetlerinin hizmet pazarlaması içindeki yeri ve önemi çesitliyönleriyle açıklanmaya çalısılmıstır. Bu anlamda bu meslekte pazarlama stratejilerininneler olabilecegi ve pazarlama bilesenleri olan fiyatlandırma, tutundurma, dagıtım vesatıs esaslarının ne sekilde gelistirilebilecegi çesitli yönlerden incelenmeye vearastırılmaya çalısılmıstır. Mali müsavirlik hizmetlerinin pazarlanması açısındanrekabet stratejilerinin türlerini ve bunların hem diger sektörler hem de mali müsavirlikaçısından uygulanma metodlarına tezde yer verilmistir.Uygulama bölümünde ise yıllardır bu meslegin içinde olan ve alanlarındauzmanlasmıs meslek mensuplarıyla son derece verimli görüsmeler yapılmıstır. Meslekmensuplarının meslegin günümüzde bulundugu yer ve ileride ulasmayı hedeflediginoktalar anlamında görüslerine basvurulmustur. Arastırma sürecinde Meslekmensupları ve mükelleflerin birbirlerinden beklentilerinin neler oldugu derinlemesinemülakat yöntemiyle arastırılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly service marketing was tried to be explained. It also wastried to be pointed out how important whole around the world and in our countryTurkey as well. It is mentioned if what sort of different service marketing methods arevalid and in which ways they are able to be seen as applicated.Following, in this thesis, certified public accountancy which is service andalso my own occupation has been searched and intended to be explained from variousof ways. In this frame; it was also our intention to examine and search what sort ofmarketing strategies should be and in which ways it may be available to improve thepricing, presenting, dispensing and sales topics which are the main components ofmarketing. Lastly in the theory division it is placed in our thesis what are the types ofrivalry strategies. Not only for certified accountancy sector but also fort he othersectors these strategies application methods were mentioned.In application part of our thesis we had very productive conversations andmeetings with whom are working in this sector for ages and finally they arespecialists. They revealed out their ideas about if in what situation this sector is in thepresent time and where it would be in the future. Mean time, the expectations weresearched from the both parties( workers in this sector and the customers whom theyservet to) mutually.