Süreç iyileştirme ve bir uygulama
Process improvement and an implementation
- Tez No: 208768
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNA ÖZEVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gelisen ve degisen dünyada müsteri talep ve beklentilerini en üst seviyede karsılayarak basarıya ulasmak firmaların en büyük amacı olmustur. Bu amaçla olumlu yönde sürekli degisimi yakalamak, isletmeler için zorunlu hale gelmis ve birbirleri arasında kıyasıya bir rekabet ortamı olusturmustur. Dogru yönetim sistemlerinin uygulanması, isletmelerin içinde bulundukları bu yarısta basarıya ulasmaları ve bu basarının devamlılıgını sürdürmeleri için büyük önem tasır. sletmeler müsterileri için faydalı çıktılar olusturma amacıyla süreçlerini en iyi sekilde analiz edip yönetmek zorundadırlar. Bu tez çalısmasında; süreç yönetimi kavramı ve süreç iyilestirme kavramları çesitli yönleri ile teorik ve pratik olarak ele alınmıs, bir çorap üretim firmasında süreç iyilestirme üzerine uygulama yapılmıstır. Yapılan çalısma bes ana bölümden olusmaktadır: Birinci bölümde; süreç kavramı, süreçlerin sınıflandırılması ve süreçleri olusturan temel unsurlar üzerinde duruldu. kinci bölümde; süreç yönetimi kavramı içinde barındırdıgı bütün unsurlar ile incelenmeye çalısıldı. Bu baglamda, süreç yönetimi kavramı, tarihsel gelisimi ve ortaya çıkıs nedenleri, yönetim sistemleri ile arasındaki iliskiler üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde; süreç iyilestirme kavramı, iyilestirilecek sürecin tespiti, analizi, sorunların tespiti ve çözüm yolları incelenmistir. Kabul görmüs süreç iyilestirme yöntemleri bu bölüm içerisinde yer alır. Dördüncü bölümde; teorik çerçevede elde edilen bilgiler ve kıyaslama sonuçlarından yararlanılarak bir çorap üretim firmasında uygulama yapılmıstır. Bu bölümde uygulama nedenleri, sorunların tespiti, analizi ve çözüm yolları ayrıntılı olarak incelenmis ve uygulamanın yapıldıgı firmadaki çalısmalara yer verilmistir. Çalısmanın besinci ve son bölümde ise; sekiz aylık çalısma sonucunda gelinen nokta degerlendirilmistir. Yapılan süreç iyilestirme çalısmaları sonucunda; kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması saglandıgı için maliyetler düsmüs, aynı zamanda müsterilerden gelen sikayetlerin birçogu ortadan kalkmıstır
Özet (Çeviri)
The most important aim of the companies is to accomplish by providing demands and expectations of the customers in the devoloping World. To catch a continuous changing in a pozitive direction is necessary for the all companies and in the result of this very hard competition occured among them. Implementation of the right manegement systems are very important in order to reach a success and continuity in this competition. It is also necessary for the companies, to analize and manage the all processes with the aim of reaching to most usefull outputs. The concept of process manegement and process improvement were studied theoratically and practically in this study, and improved part was implemented in a socks company This study consists of five main subjects. In the first part, process concept, categorization of processes, and the main components of processes were studied. In the second part , concept of process manegement and its components were analized. At this point, its historical development, occuring reasons and relations with the other manegement systems were discussed. In the third part, concept of process improvement, determination and analyzing of process, determination of problems and its solutions were examined. And also, accepted and proofed process improvement sytems of past years were studied at this part. In the forth part, it was implemented to a socks company by using the theoratical data and comparison results. And also, implementation reasons, determination and analyzing of problems and its solution ways were searched deeply. Works of the implemented company are also in this part. In the final part, fifth part, of the study, results of the work of eight months were eveluated. As a result of process improvement; it was provided that all the sources were used efficently and costs were decreased. And also, all the customer complaints were disappeared.