Süreç analizi ve süreç iyileştirme: Bir imalat firmasında uygulama
Process analysis and process improvement: Implementation in a manufacturing company
- Tez No: 699661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN GÜLTEN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Rekabet koşullarının sürekli değiştiği ortamlarda firmalar hayatta kalabilmek için gelişmelere ve yeniliklere açık olmalıdır. Firmalar hem iç hem de dış süreçleri takip etmeli ve süreçleri dinamik tutmalıdır. Süreç kavramı belirli bir çıktı, ürün ya da hizmet elde etmek için birbirleriyle etkileşim içerisinde bulunan insan, ekipman, malzeme, yöntem ve çevreden oluşmaktadır. Süreçler analiz edilip süreç iyileştirme çalışmaları ile daha kalıcı ve sürdürülebilir olunması hedeflenmektedir. Firmalar süreçlerdeki aksaklıklara uygun ve alternatifli çözüm önerileri getirebilmektedir. Bu şekilde maliyetleri azaltarak verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmada süreç iyileştirme teknikleri kullanılarak kanepe imalatı yapan bir firmada iyileştirme çalışması gerçekleştirilmiştir. Firmanın iş süreçleri incelenmiş, iyileştirme takımı oluşturularak mevcut durum analizi yapılmış ve analiz sonrasında problemler tespit edilmiştir. Bu problemlerin alt nedenleri araştırılmış ve çözüm önerileri üretilmiştir. Firmanın bölümlerinin işleyişi ve akış şeması hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında gelen ürün siparişinden ürün teslim edilinceye kadar ki süreler hesaplanmış ve kritik öneme sahip yollar belirlenmiştir. Yapılan süreç iyileştirme çalışmasından elde edilen bilgiler doğrultusunda firmaya öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In environments where competitive conditions are constantly changing, companies should be open to developments and innovations in order to survive. Companies should follow both internal and external processes and keep the processes dynamic. The concept of the process consists of people, equipment, materials, methods and the environment that interact with each other to obtain a certain output, product or service. It is aimed to be more permanent and sustainable by analyzing the processes and working on process improvement. Companies are able to provide appropriate and alternative solutions to process failures. In this way, efforts are being made to increase efficiency by reducing costs. In this study, an improvement study was carried out in a company that manufactures sofas using process improvement techniques. The company's business processes were examined, an improvement team was created and an analysis of the current situation was made, and problems were identified after the analysis. The sub-causes of these problems have been investigated and solutions have been proposed. Information about the functioning and flow chart of the company's departments is provided. The periods from the next product order until the product is delivered have been calculated and critical paths have been determined. Recommendations have been submitted to the company in accordance with the information obtained from the process improvement study.