Vergi yükümlüsünün hakları: bir katalog tasarımı
The rights of taxpayers: design of a catalog
  1. Tez No: 208775
  2. Yazar: İSMAİL ÖZGÜR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL SABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
kinci Dünya savasından sonra insan hakları sürekli ve artarak önem kazanmıs, uluslararası sözlesmelere konu olmaya baslamıs ve sonrasında insan hakları kendi içinde yeni alt baslıklar açmaya baslamıstır. Vergi yükümlüsünün hakları da bu kapsamda ortaya çıkan, insan haklarının vergi hukukundaki yansımasının ve vergi yönetimlerinin modern yönetim tarzı anlayısının karsılıgına denk düsen, bir kavramdır. Bu çalısmada, ülkemizde yeni tartısılmaya baslanan vergi yükümlülerinin hakları, ABD ve Avrupa'daki tarihsel süreç, ilk insan hakları bildirgelerinin pozitif hukuka geçis süreci, anayasa ve uluslararası sözlesmelerde yer bulması ve nihayetinde vergi yükümlüsü bildirgelerine geçis süreçleri anlatılmıstır. Anayasal vergilendirme ilkeleri, temel haklar ve iliskili diger anayasal ilkeler, Anayasa ve nsan Hakları Avrupa Sözlesmesi aynı düzlemde degerlendirildikten sonra VUK'daki ve AATUHK'da yer alan vergi yükümlüsü hakları tespit edilmis ve bu bölümler Yargı kararları ile birlikte islenmistir. Vergi yükümlüsü haklarının Türkiye uygulaması olarak vergi yönetimi teskilat yapımız ve mükellef hakları bildirgemiz, anayasal ilkeler, VUK ve AATUHK ile birlikte okunarak anlatılmıs, son olarak vergi yükümlüsü haklarının genel bir degerlendirilmesi yapılarak önerilere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Since World War II, human rights have continuously and increasingly gained importance and become subject to international agreements. Subsequently, new headings have been generated within human rights? context. The concept of taxpayers? rights formed in this content corresponds to human rights? reflection on tax law and to modern management way idea of tax management. In this study, the rights of taxpayers that have recently been discussed in our country and their historical course in the USA and in Europe; the integration process of former declarations of human rights into the positive law, accommodation of them to the constitution and international agreements, and their subsequent integration process into the taxpayer?s declarations are discussed. After constitutional taxation principles, basic rights and other related constitutional principles, the Constitution and European Convention on Human Rights are evaluated on the same base, the rights of taxpayers stated in VUK and AATUHK are determined and mentioned with judicial decisions. Tax management organizational structure and our declaration of taxpayers? rights as the practice of rights of taxpayers in Turkey are explained with constitutional principles, VUK and AATUHK, and finally some suggestions are proposed with a general discussion of taxpayers? rights.