Kolluğun zor kullanma yetkisi
The auhority of exertion of force of security forces
- Tez No: 208786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Toplumda asayişi sağlama , huzur ve güven ortamını yaratma ve koruma devletin enöncelikli görevidir. Devlet bu görevi kolluk aracılığıyla yerine getirir. Kolluğun yaptığı işlerede kolluk faaliyetleri denir. Kolluk faaliyetleri kamu özgürlüklerine bazı sınırlamalargetirmektedir. Kamu düzenini sağlamak amacıyla kişilerin özgürlükleri sınırlanabilir. Kollukgörev ve yetkisini kanunlardan alır.Kamu düzenini muhafaza etmek ve yasaları uygulamakla görevli olan kolluk, genelanlamda polis ve jandarmadan oluşmaktadır. Bunun yanında görev alanları daha dar olan özelkolluk türleri de vardır. Çok çeşitli alanlarda ve zor görevler yapan kolluk, bu görevleriyaparken bazen zor kullanmak durumunda kalabilmektedir. Zor kullanma, direnme vesaldırının mahiyetine göre, etkisiz hale getirmek için, kademeli olarak artan oranda bedenikuvvet, maddi güç ve şartları oluştuğunda silah kullanmadır. Ancak silah, en son çare olarakve mutlak zorunlu kalındığında kullanılmalı ve bu halde dahi öldürmek amacıyla değil, etkisizhale getirmek amacıyla kullanılmalıdır. Silah kullanma, zor kullanma yetkisinin en ağır ve oderece sorumluluk getiren en son aşamasıdır.Zor kullanma görevi ve yetkisi Türk Ceza Kanunu'nda hukuka uygunluk sebebidir.Kolluk bazen zor kullanma yetkisini direk kanun hükmünden alır, bazen de yetkili amirdenalır. Meşru savunma ve zorda kalma hallerinde de zor kullanır.Zor kullanma, temel hak ve hürriyetlere, insan onuruna, beden bütünlüğüne ve yaşamahakkına ve özgürlüklere fiili bir müdahaledir. Bu sebeple zor kullanacak olan kollukgörevlileri, kanunilik, mecburiyet ve ölçülülük şartlarını muhakkak uygulamalıdır. Kollukgörevlileri bu şartlar çerçevesinde zor kullanırlarsa bir yetkiyi kullanmış olurlar. Aksi haldesuç işlemiş olacağından ceza alırlar.Zor kullanmada sınırı kast olmaksızın aşan kolluk görevlilerine verilecek ceza indirilir,hatta duruma ve şartlara göre ceza verilmeyebilir. Ancak sınırı kasten aşan kolluk görevlileriherhangi bir ceza indiriminden faydalanamazlar.
Özet (Çeviri)
The government?s ultimate responsibility is to maintain the public order and to ensurea peaceful and safe environment. The government fulfills this responsibility through thesecurity forces. The tasks performed by the security forces are called security operations. Thesecurity operations may bring certain restrictions to the public freedom. The security forcesreceive their task assignments and authorities from the laws.Having the duty to maintain the public order and to enforce the laws, the securityforces are generally consisted of the police and the gendarmerie. There are also specialsecurity forces with narrower operational fields. Carrying out difficult tasks in many areas, thesecurity forces may be obliged to exert force sometimes in performance of such tasks. Theexertion of force varies from using bodily force at various degrees depending on the nature ofencountered resistance and attack, to using arms when the nature and circumstances of anincident so requires, in order to eliminate any security threats. However, arms must be used asa final resort and when it is absolutely required, and even in this case not to kill but to renderthe opponent ineffective. Using arms is the final and gravest stage of exerting force and itbrings responsibility to such extent.The duty and authority to exert force is the reason of legality in the Turkish PenalCode. The security forces receive the power to exert force directly from the law andsometimes from the authorized superior. Force can also be exerted in the case of legitimatedefense and being in difficulty.Exertion of force is an effective intervention to the fundamental rights and freedoms,to the human dignity, to the bodily integrity, and to the right to living and freedoms. For thisreason, the security forces exerting force must strictly observe the requirements of legality,inevitability, and reasonableness. If the security forces exert force by observing theserequirements, they are deemed to have used the power vested to them. Otherwise, they aredeemed to have committed offense and are punished.A security officer exerting force beyond the limit non-deliberately is punished with adiminished penalty, or is acquitted depending on the incident and the circumstances.However, those who employ force beyond the limit deliberately are forfeited of anydiminishment in the penalty.