Kolluğun zor kullanma görevi ve yetkisi
Law enfocement agents' duties and responsibilities relating to the use fo force
- Tez No: 126350
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Günümüzde, toplumsal düzeni ve asgari disiplini sağlamak ve sürdürmek görevi, devlet kuvvetleri arasında yürütme organına ve bunun içinde de özellikle idareye düşen önemli bir görevdir. İdarenin, kamu düzenini sağlamak, korumak ve bozulduğunda eski hale getirmek amacıyla, durumun gerektirdiği ölçüde kişi özgürlüklerini sınırlama düzeyine varabilecek tedbirleri alması ve genel anlamda bu amacın gerçekleştirilmesi için yaptığı hizmetlerin tümü, kolluk işlev, yetki ve etkinlikleri arasında yer almaktadır. İdare, kamu düzenini koruma ve sağlama görevini kolluk vasıtasıyla gerçekleştirir. Kolluk ise bu görevini kaynağını yasalardan aldığı yetkilerini kullanmak suretiyle yerine getirir. Genel bir deyişle, kamu düzenini sağlama görevli ve zor kullanmaya yetkili kuruluşa“kolluk”; bu tür faaliyetlere ise“kolluk faaliyetleri”adı verilebilir. Kolluk faaliyetleri bünyesinde doğal olarak caydırıcılık ve zorlama unsuru taşır. Günümüz modern devlet anlayışının bir gereği olarak kamu iktidarını elinde bulunduran devlet, toplumsal yaşamın zorunlu bir sonucu olan kuralları ihlal ettirmemeye, ihlal edenleri de bu kurallara riayet etmeye zorlayabilmektedir. Ayrıca, devletin üzerine düşen görev ve faaliyetleri yürütebilmesi, kamu düzenini sağlayabilmesi, emredici ve maddi bir güce sahip olması ile mümkündür. Bu şekilde varlığı zorunlu olan bu gücün kaynağını modern devletlerde ordu ve kolluk teşkil etmektedir. Kanunlarda tanımlandığı şekliyle silahlı bir kuvvet olan kolluk, kanunları yürütüp, toplumda düzeni sağlarken, yasalarda belirtilen şartların oluşması halinde zor kullanabilir. Zor kullanma, öncelikle bedeni kuvvet, maddi güç, bedeni kuvvete yardımcı aletler ve son olarak silah kullanma şeklinde giderek artan oranda bir kuvvet kullanılmasıdır. Zor kullanma, zorlama tedbirleri ile yerine getirilebilir. Zorlama tedbirleri ise; bedeni kuvvet ve buna yardımcı aletler ile silah dahil yerine göre zorlayıcı para yaptırımıdır. 154Her hukuk düzeni genel olarak, emredici, yasaklayıcı ve izin veren normlardan oluşur. Hukuk düzenleri toplumsal hayatın devamı adına hem zor kullanmayı yasaklamakta hem de toplumsal hayatın karmaşıklığı karşısında zor kullanılmasına izin vermektedir. Hukuk düzeninin bir bütün olduğu ve kendi içinde çelişkili olmaması esas olduğundan hukuk düzeninin belli kişilerce kullanılmasına izin verdiği zor ya da kuvvet en genel anlamıyla bir hukuka uygunluk nedeni olarak nitelendirilebilir. Bir hukuka uygunluk nedeni olarak zor ve silah kullanma yerine göre, kanun emrinin yerine getirilmesi, yasal savunma veya zaruret durumlarında söz konusu olabilir. Bir hukuka uygunluk nedeni olan zor kullanma görevi ve yetkisi, uluslararası sözleşmelerde ve ulusal mevzuatta düzenlenmiş olup, bu normlarda da ifade edildiği gibi zor veya kuvvet kullanmanın meşru olabilmesi;“yasallık”,“mutlak zorunluluk”ve“ölçülülük”unsurlarının birlikte gerçekleşmesi ile mümkündür. Kolluk görevlileri, kanunlarda yazılı hallerde silah kullanabilir ve bunun sonucunda yaşam hakkına son da verilebilir. Ancak; silah kullanmanın hukuk devletinde uygunluk koşulu, silah kullanmada amacın öldürme olmaması ve silah kullanmanın zorunlu ve en son çare olmasıdır. Zira hukuk devletinde kolluğun görevi, suç işleyenleri veya suç şüphesi altında bulunanları adalete teslim etmektir. Bu koşullara uygun olmayan ateşli silah kullanma kanunlara uygun olsa da hukuk düşüncesine aykırı olacaktır. Kolluk görevlilerinin, zor ve silah kullanmalarını gerektiren hallerde yukarıda açıklanan hususlara uyulması halinde herhangi bir sorumlulukları düşünülemez Ancak, kolluk görevlilerinin, zor ve silah kullanmalarını gerektiren bu hallerde“kanunun ve zaruretin tayin ettiği sının”aşmaları durumunda, suç işlenmiş olacağından sorumlukları söz konusu olacaktır. Her görev ve yetki de olduğu gibi zor ve silah kullanma yetkisi de kötüye kullanılabilir. Bu durumda, işlenen fiilin vasfına göre, kolluk görevlilerinin ceza kanununda düzenlenmiş bulunan sert muamele, işkence ve kötü muamele ve cebir kullanma suçlarından birisi ile yargılanmaları ve cezalandırılmaları yoluna gidilecektir. 155
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, the insurance and maintenance duty of social order and minimal discipline is very important duty of management and administration organ among the government forces. To ensure and protect the social order and When demolished to renew it the administration need to take precautions on the necessity scale to the point of the limitation of the independence of human beings and in general terms to carry out this aim all the duties carried out are among the function, authority and applications of the police and gendarme. The administration carry out the duty of the insurance and protection by way of police and gendarme. Police carry out this duty by using the authority provided by laws. In general terms the institution to maintain social order and to use force is called police and the activities are called activities. Police activities naturally include dissuasiveness and force. On behalf of the modem government perspective government holding the public power in hand can force those not to violate the common rules and to respect the common rules again. Furthermore, it is only possible for the government to maintain activities and duties, to ensure the social order with economic and social power. In this regard, in the modern governments, army and police include the source of this power. Police and gendarme as armed forces described in the laws can use force when conditions allow while ensuring the laws and maintaining social order. The use of this force increases from physical, economic force, accompanying equipments to using weapons. The use of force can be applied through constraint precautions. The constraint precautions, on the other hand, include physical force, accompanying instruments, weapons and economic sanctions. Every law system generally consists of ordering, banning and allowing norms. On the behalf of the continuity of social life, law systems both ban applying force and allow it against the complexity of social life. Since it is essential that law system 156is a whole and it shouldn't be contradictory in itself, the force that is allowed to be applied by some individuals. In a general definition can be described as appropriate to law. As a reason of appropriateness to law, using force and gun can be regarded as performing the needs of law, legal defense or being in necessity. The duty and authority of using force as result of being appropriate to law are put in order. To make using force legal, as indicated in these forms, can bi possible by providing these elements together;“legality”,“absolute obligation”and“moderation”. The duties of police and gendarme can use gun and as a result of this end a life in the cases written in law but appropriateness of using gun is that the reason mustn't be killing and it should be last mean. Because in the law state the duty of police and gendarme is to handing the criminals and those under suspect over the justice. Apart from these situations when fired a gun even it is appropriate for the laws of using fire guns will be against the law idea. In the cases when police and gendarme need to use a gun if those regulations above are applied there will be no responsibility for them. However, if they exceed the borders described in law there will be responsibility. As it is true in every kind of duty and authority, the authority of using guns can be abused. In this case according to the action's type police and gendarme will force being adjudicated and sentenced when they misuse the orders, violent force, torture and apply force. 157