Kolluğun zor ve silah kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması
Exceeding the limit on the authority of law enforcement to use force and weapons
  1. Tez No: 866571
  2. Yazar: SERDAR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN ÖZOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kolluk görevlisi; kamu düzenini sağlamak, bozulan düzeni yeniden tahsis etmek ve toplum içerisinde işlenecek herhangi bir suçun önlenmesi için kendisine kanunlarca verilen yetkileri kullanmakla yetkilendirilmiştir. Bu yetkilerden birisi de zor ve silah kullanma yetkisidir. Kolluk görevlilerinin zor ve silah kullanma yetkileri özellikle PVSK'nın 16. ve ek 6. Maddelerinde açık bir şekilde ifade edilmiş ve hangi zorunluluklar altında kullanılacağı vurgulanmıştır. Bu nedenle kolluk görevlileri görevlerini ifa ederken kendilerine kanunlarca verilen yetkileri yine kanunlarda belirtilen hususlara dikkat ederek kullanması gerekmektedir. Kolluk görevlisi zor ve silah kullanma yetkisini maksadı dışında ve gerçekleşen eylemin ölçüsüne dikkat etmeden kullanması halinde ortaya zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suçu çıkmaktadır. Bu suç TCK'nın 256. Maddesinde ele alınmış ve kamu görevlisinin görevini yaptığı sırada kişilere karşı görevinin gerektirdiği ölçünün dışında kuvvet uygulaması olarak düzenlenmiştir. Kanunda bahsedilen suçun işlenmesi halinde kolluk görevlisi hakkında kasten yaralama suçuna ilişkin genel hükümler uygulanacağı açık bir şekilde ifade edilmiştir. Kanunda böyle bir hükme yer verilmesinin temelinde ise kamu idaresinin itibarı, idarede disiplinin sağlanabilmesi, halkın kolluk görevlilerine karşı duyduğu inanç ve itimat ile ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle kolluk görevlilerinin kanunlarda belirtilen ve zorunluluk arz eden durumlar karşısında zor kullanırken kademeli, ölçülü ve dikkatli bir şekilde kendilerine verilen yetkileri kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Law enforcement officer; It is authorized to exercise the powers given to it by law to maintain public order, to re-allocate the deteriorated order and to prevent any crime to be committed in the society. One of these powers is the authority to use force and weapons. The powers of law enforcement officers to use force and weapons are specifically defined in Article 16 and Annex 6 of the PVSK. It is clearly stated in its articles and it is emphasized under what obligations it will be used. For this reason, law enforcement officers should use the powers given to them by the laws while performing their duties, paying attention to the issues specified in the laws. If the law enforcement officer uses the authority to use force and weapons outside of its purpose and without paying attention to the extent of the action that has taken place, the crime of exceeding the limit regarding the authority to use force arises. This crime is punishable under Article 256 of the Turkish Penal Code. It is discussed in the article and is regulated as the application of force by a public official against persons outside the scope required by his duty while performing his duty. It is clearly stated that in the event that the crime mentioned in the law is committed, the general provisions regarding the crime of intentional injury will be applied to the law enforcement officer. On the basis of including such a provision in the law, the reputation of the public administration, the ability to ensure discipline in the administration, and the belief and trust of the public towards law enforcement officers are associated. For this reason, law enforcement officers should use the powers given to them gradually, proportionately and carefully when using force in the face of mandatory situations specified in the laws.