Bireysel emeklilik pazarı ve şirket stratejileri
Private pension market and private pension company
- Tez No: 208787
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Sigortacılık, İşletme, Banking, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Toplumların demografik yapısının, bireylerin tercih ve beklentilerinindegismesiyle birlikte sosyal güvenlik sistemlerinde bozulmalar yasanmıs, sistembireylerin beklentilerini karsılayamaz hale gelmis ve dünyanın bir çok ülkesindereformlar ve yapısal degisimler yasamıstır. Bu süreçte sosyal güvenlik sistemlerindekisorunlara çözüm olarak fonlama yöntemiyle çalısan özel emeklilik sistemlerisunulmustur. Ülkemizde de bireysel emeklilik sistemi adıyla faaliyet göstermeyebaslayan özel emeklilik sistemi gönüllülük esasıyla çalısmaktadır. Sistemin gönüllülükesasıyla çalısmasının yarattıgı etki gerek katılımcıların özellikleri, gerekse sirketlerinkatılımcılara ulasmakta kullandıkları satıs kanallarının özellikleri incelendigindeaçıkça görülmektedir; sirketler katılımcılara yüksek maliyetli olmasına ragmen bireyseldirekt satıs kanalıyla ulasmaktadırlar ve satıs kadrolarını gelismis bölgelerdeyapılandırmıslardır. Bu nedenlerle bireysel emeklilik sistemine katılım maliyetliolmakta ve toplumun tüm kesimlerine yayılamamaktadır, bu da sistemin gelecekperformansını ve yaratacagı faydaları negatif etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Changing demographic structures of society, expectations and choices ofindividuals lead to deformation of social security systems. System could not meetindividuals expectations and that lead many countries around the world to structuralreforms. in the process of reforms private pensions system which works with fundingmethod was offered as a solution to the problems within the social security systems. Inour country private pension system which works with voluntary principle is actingunder the name of individual pensions. When characteristics of participants and alsothe channels that been used by the companies to reach participants examined the effectof voluntary principal to the system is evident. Despite the high cost, companies reachparticipants through individual direct selling channels, and companies structured theirpersonnel around established areas. For all these reasons participation to theindividual pensions system is costly and cannot expand to all parts of society, and thateffects systems future performance and benefits negatively