Increasing role of municipalities in social policy in Turkey: the case of İstanbul Metropolitan Municipality in the last decade
Türkiye'de belediyelerin sosyal politikadaki artan rolü: Son on yılda İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
- Tez No: 208788
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezin amacı iki temel boyutta sınıflandırılabilir. lk olarak, sosyal politikaları analiz etmek için Türkiye'deki ve Dünyadaki sosyo-ekonomik yapısal dönüsümü incelemek. kinci olarak ise belediyelerin sosyal politika alanındaki artan rollerini stanbul Büyüksehir Belediyesi'nin son on yılında incelemektir. Gosta Esping-Andersen tarafından çıkarılan ve Güney Avrupa refah rejimi üzerine çalısanlar tarafından gelistirilen refah rejimi tipolojisi tezin teorik çerçevesini olusturmakta faydalanılmıstır. Tezde Türkiye'deki sosyo-ekonomik yapının degismesiyle birlikte, 1990'lı yılların ortalarından beri stanbul Büyüksehir Belediyesi'nin özellikle sosyal yardım ve sosyal hizmet alanında sosyal politika rolünün arttıgı gösterilmektedir. Fakat bu sosyal politikalar, belediye tarafından uygulanan geçici ve toplumun tüm kesimine hitap etmeyen ?mikro sosyal politika?lardan olusmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis can be categorized under two dimensions. Firstly, to analyze the social policies this thesis evaluates socio-economic transformations as a series of structural changes in the world as well as in Turkey. Secondly, it examines the increasing role of municipalities in social policies in the last decade in the case of Istanbul Metropolitan Municipality in Turkey. The welfare regime typology introduced by Gosta Esping-Andersen and expanded by researchers who work on Southern European welfare regime is very helpful for the theoretical framework of the study. The research mainly includes social assistance and social services of Istanbul Metropolitan Municipality in last decade. In this research it is shown that with the transformation of socio-economic structure, the roles of Istanbul Metropolitan Municipality in social policy, especially in social assistance and social services, have changed since mid- 1990s. The new social policies, however, have been composed by temporary and micro solutions and they have not been comprehensive