İşletmelerde performans değerlemenin ücret yönetimine etkisi
Performansce valuation's effects to wage administration at the business enterprises
  1. Tez No: 208810
  2. Yazar: MURAT BİLECEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESLİHAN OKAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
sletmelerde performans degerlemenin ücret yönetimine etkisini arastıran bu çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölüm ?Performans Degerleme? baslıgı altında Performans degerleme kavramları, performans yönetim sistemleri, degerleme süreci ve degerleme yöntemleri, performans degerleme sürecinin kullanıldıgı alanlar, degerleme sürecinde yapılan hatalar ve karsılasılan sorunlardan olusmaktadır. kinci bölümde ?ücretlendirme? kavramı, ücretin çalısanlar üzerine etkisi, ücret motivasyon ve ücret verimlilik iliskisi, ücret yönetimini etkileyen faktörler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ?performans degerlemenin ücret yönetimine etkisi? baslıgı altında performansa dayalı ücret acısından performans degerlemenin önemi, performansa dayalı ücretin türleri, tercih edilme nedenleri, uygulamada karsılasılan sorunları ve bu bölümde son olarak da sendikaların performansa dayalı ücrete bakısı yer almaktadır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ISO kalite standartlarında üretim yapan büyük bir isletmede performans degerlemenin ücret yönetimine etkisini arastıran bir uygulama çalısması yer almaktadır
Özet (Çeviri)
The study researching about performance valuation?s effect to the wage administration at the business enterprises consists of four sections. The first section consists of performance valuation concepts, performance managerial systems, valuation process and valuation methods, the areas which performance valuation process are used in, errors and encountered problems in the valuation process under title of ?Performance Valuation?. There are ?waging? concept, wage?s effect on employee, wage motivation and wageefficiency relation, factors affecting the wage administration at the second section. The matters of importance of performance valuation from the perspective of wage based on performance, wage types based on performance, reasons of preference, problems encountered in the application and finally trade unions? views to wages based on performance under the title of ?performance valuation?s effect to wage administration? are present at the third section. A study having took place in the a big business enterprise making production in the accordance with ISO quality standards searches about performance valuation?s effect to the wage administration at the fourth section as the final section.