Kayseri ilinde bulunan büyük marketlerin et reyonu çalışanlarının hijyen ve sanitasyon hakkındaki bilgi düzeylerine eğitimin etkisinin ve kullanılan reyonların ergonamik olarak uygunluğunun saptanması
Determinig the effect of tarning on the employees working at the meat deparment of the large stores in Kayseri hygine and sanitation knowledge and determinig the suitability of the deparments
- Tez No: 208811
- Danışmanlar: PROF.DR. SIDIKA BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu arastırma Kayseri linde bulunan büyük marketlerin et reyonu çalısanlarının hijyen ve sanitasyon hakkındaki bilgi düzeylerinin saptanması, marketlerde kullanılan araç, gereç ve aletlerin ergonomiye uygunlugunun belirlenmesi, marketlerin et reyonu çalısanlarına hijyen ve sanitasyonla ilgili verilen farklı egitim yöntemlerinin etkinliginin ölçülmesi amacıyla planlanmıs ve yürütülmüstür. Bu egitim yöntemleri sadece kitapçık egitimi, kitapçık + yüz yüze egitim ve yalnızca yüz yüze egitim modellerinden olusmaktadır. Bu gruplar sırasıyla 34, 21 ve 24 kisi olmak üzere toplam 79 et reyonu çalısanından olusmaktadır. Arastırmaya katılan 79 et reyonu çalısanının 28'i kadın, 51'i erkektir. Çalısanların % 26.5'i 18?25 yas grubunda, % 39.3'ü 26?35 yas grubunda % 34.2'si 36-55 yas grubundadır. Evli olanların oranı % 53.3, bekarların oranı %37.8 ve bosanmısların oranı ise % 8.9'dur. Personelin % 13.9'u üniversite veya yüksek okul mezunu olup, %83.7'si yaptıgı isi is yerinde ögrendigini belirtirken, 54.4'ü meslekleri ile ilgili seminer ya da egitim aldıklarını bildirmislerdir. Çalısanların % 82.3'ü bulundugu ortamı ve kullanılan araç gereçleri ergonomik açıdan uygun bulurken yapılan gözlemlerde marketlerin % 63.6'sının ergonomiye uygun oldugu saptanmıstır. Farklı egitim yöntemlerindeki ögrenme oranları, ön test ve son test sonuçları kıyaslandıgında ögrenmenin kitapçıkla birlikte verilen yüz yüze egitim modelinde oldugu görülmüs bununla birlikte tüm gruplarda ögrenmenin gerçeklestigi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
This survey is planned and applied in order to fix the knowledge level of meat section workers about hygiene and sanitation in big markets in Kayseri, to determine the confirmity of the devices, equipments, and instruments to ergonomics that are used in markets, and to survey the efficiency of the different training methods about hygiene and sanitation that are applied to the markets? meat section workers. This training methods consist of pamphlet education, pamphlet +face to face education, and only the face to face education models. This groups consist of 79 workers of meat section in total; respectively 34, 21, and 24 people. The 28 individuals of the 79 meat section workers that has joined this survey are women, the 51 individuals are men. The 26.5% of them are in the 18-25 age group, the 39.3% of them are in the 26-35 age group, and the 34.2% of them are in the 36-55 age group. The rate of the married ones is 53.3%, the rate of the single ones is 37.8%, and the rate of the divorced ones is 8.9%. The 13.9% of the personnel is graduated from a university or a high school. The 83.7% of the workers have learnt the job in their working places, the 54.4% of the personnel have joined a seminar or a training course about their jobs. The 83.3% of the workers approve the environment they are in and equipments they use by means of ergonomics. It is determined in the observations that the 63.6% of the markets suits with ergonomics. When the learning rates of different training methods, the pre-test and the posttest results compared, it is understood that the real learning is in the pamphlet + face to face education model and it is fixed that the learning is achieved in all groups.