Kalite eğitimi ve sanayi işletmelerinde kalite eğitimi sırasında ortaya çıkan sorunlara yönelik bir araştırma
A research for quality education and the problems which appear in industry during quality education
  1. Tez No: 208812
  2. Yazar: MURAT BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kalite eğitimi: Üretimde ve hizmette kaliteyi geliştirmeye yönelik olarakçalışanlara uygulanan eğitim programlarının toplamıdır. Sürekli eğitim, kaliteyönetimi uygulayan bir işletmede yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.Kalite eğitimlerinin amacı iyi yönlendirilmiş ve eğitilmiş kişiler yetiştirerekbaşarılı bir kalite yönetimi sağlamaktır. Ayrıca kalite konusundaki başarısızlığıönlemek, gelecek için daha donanımlı çalışmalar oluşturmak kaliteye yönelikdavranışlarda ve düşüncelerde değişim yaratabilmek ve çalışanın performansınıartırmaktır.Çalışanlar için kalite eğitim başlığı altında çeşitli programlaruygulanmaktadır. Yönetici kademesinden işçilere kadar her kademedeki çalışanlar buprogramlara katılmaktadır. Bu programlar, Yönetici Eğitim Programları, PersonelEğitim Programları ve Ortak Eğitim Programları olmak üzere üç bölümde incelenir.Araştırmanın temel amacı, sanayi işletmelerinde kalite eğitim verilirkenkatılımların bu eğitimler sırasında karşılaştığı sorunların neler olduğunun tespitedilmesidir. Yapılan çalışmanın bir başka amacı da, çalışanları kalite eğitimiyle ilgilidüşüncelerinin belirlenmesi ve kalite programlarıyla ilgili aksaklıkların ortayaçıkarılmasıdır.Çalışmamızda öncelikle eğitim kavramı, işletmelerde eğitimin amacı vefaydaları, kalite kavramı, yönetici eğitim programlarının neler olduğu ve buprogramların türlerinin neler olduğu açıklanmıştır. Son olarak da sanayiişletmelerinde kalite eğitim çalışmaları sırasında ortaya çıkan sorunlara ilişkin olarak2Orman ve Elektronik Sanayisinde yer alan konuyla ilgili kişilerle yapılan görüşlerindeğerlendirmeleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Quality Education: It?s the sum of Education programs that apply toemployees Education takes part in ones that must be done in a company that applyadministration of quality.The aim of quality educations is to ensure successful administration forquality by well ? directed and educated people. Further more, to prevent the foilurein quality topic, to make more ? equipped studies for he future, to create change inbehaviours and thoughts about quality.Various programs re applied under the title of quality Education foremployees. From executive grade to workers, employees in all grades join to thethese programs. These programsa are examined in three parts; Executive EducationPrograms, Stoff Education Programs and Comman Education Programs.The main propose of research is to identify what the problems are thatparticipants meet during these educations while quality educations are giving inindustry companies. The other propose of the research is to identify the thoughts ofemplayees about quality Education and to ascertain the problems about it.In our study, firstly Education concept, the aim of Education and benefits incompanies, quality concept, what executive Education programs are and kinds ofthese programs are explained.4Last, the assessments of interviews made with people that are related with thetopic take part in Forest and Electronic Industry about problems occured during thequality educations studies are take part