İç mekan tasarımında bilgisayar teknolojilerinin araç ve malzeme olarak kullanımı
The use of computer technologies as tool or material in interior design
  1. Tez No: 208813
  2. Yazar: MEHMET ALİ ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL NALÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler, bilginin işlenmesinde, kopyalanmasında veaktarılmasında köklü değişimler yaratmıştır. Bilginin değişen yüzü, gerçeklikkavramını ve mekan algısını derinden etkilemektedir. Pek çok alanda etkili olanbilgisayar teknolojileri mekan tasarımı ve uygulamasında da hız ve verimlilikartırmak, maliyet düşürmek amacıyla farklı şekillerde kullanılmaktadır.Bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte insan-bilgisayar etkileşimi dearaştırma konusu haline gelmiştir. Araştırmalarda, insanın bilgisayarla etkileşimininen doğal olarak yürütülebileceği alan olarak mekan ön plana çıkmaktadır.Birbirlerinin konularını çalışmalarına katan, bilgisayar bilimi ve mekan tasarımındakideğişimler disiplinler arası çalışmaları işaret etmektedir.Bu araştırmada, iç mekan tasarımının, disiplinler arası çalışmalardan nasıletkileneceği ve bilgisayar teknolojilerinin mekan tasarımında, hız, verimlilik ve yenitasarım olanakları sağlayacak araç, sürdürülebilir tasarımlara kapı açan etkileşimöğesi ve malzeme olarak kullanım olanaklarının ortaya konulması amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
Advances in computer technologies have given rise to radical changes in processing,multiplication and transfer of information. Conception of reality and space areaffected by the changing view of information. Computer technologies, which areaffecting many fields, are also used in spatial design and practice in order to increasespeed and efficiency and to reduce cost.Human-computer interaction has also become a research field by the advances incomputer technologies. In researches, space is rising as a platform where humancomputerinteraction can be attained most naturally. Computer sciences and spatialdesign are integrating each others subjects to their fields. It points inter-disciplinarystudies.In this study, it is aimed to expose, how interior design will be affected by interdisciplinarystudies. It is also aimed to expose possibilities of utilizing digitaltechnologies as a tool for interior design in order to provide speed, efficiency andwider design possibilities, as an interaction facility and material which are providingsustainable designs