İşletmelerde kurumsal yönetim anlayışı kapsamında iç denetimin rolü ve İmkb-100 örneği
The role of internal auditing in context of corporate governance aproach on businesses and an application of ise-100
- Tez No: 208814
- Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Dünyada yasanan büyük sirket iflasları sonucu, bir takım yasal düzenlemeler ve yeni anlayıslar, bozulan sistemi düzeltmek için ön plana çıkmıstır. Bugün, ülkelerin, piyasaların ve sirketlerin güvenilir ve sağlam yapılar olusturmasında, kurumsal yönetim (corporate governance) anlayısı ve uygulamaları, önem arz eden bir olgu haline gelmistir. Yasanan uluslararası finansal krizlerin arkasında yatan en önemli nedenlerden bir tanesinin, ülkelerin ve sirketlerin kurumsal yönetim anlayısı ve uygulamalarının yetersizliği görüsü, bu kavramın önemini daha da artırmıstır. ?ç denetim, isletme içerisinde olusturulan ve diğer kontrollerin etkinliğini ölçen ve değerlendiren, yönetsel bir kontrol aracıdır. Bu fonksiyonel alan içerisinde, iç denetçi, incelenen faaliyetlerle ilgili nesnel analizler, değerlendirmeler, tavsiyeler ve yorumlar yaparak, yönetimin tüm üyelerine, sorumluluklarını etkili bir sekilde yerine getirmelerinde yardımcı olmaktadır. ?ç denetim, yönetime hizmet etmekle kalmamakta, aynı zamanda yönetim sürecinin de parçasını olusturmakta ve isletmelerde kurumsal yönetim anlayısı ve uygulamalarının basarısı için anahtar bir rol oynamaktadır. ?ç denetimin geleceğe dönük yaklasımları, organizasyonların yönetim kültürü ve anlayısını belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of big company bankrupts, some legal regulations and new approaches came into scene. Today, corporate governance approach and its applications became important features while building strong structures at countries, markets and companies. The idea that one of the most important reasons behind international financial crises occured is lack of countries? and companies? approach and application of corporate governance, increased the importance of this concept. Internal auditing ? consists in the business- is a managing control way that measures and evaluates other controls? efficiency. In this functional area, internal auditor helps all members of management at fulfilling their responsibilities effectively by doing objective analysis, evaluations, recommendations and comments about audited transactions. This internal auditing doesn?t only serve to management, at the same time consists a part of managing process and plays a key role for successfull corporate governance on businesses and its applications. Internal auditing approaches towards future identify management culture and perception of organizations .