Study to investigate the rekationship between crises and openess to change in organizations
Örgütlerde kriz ve değişime açıklık ilişkisinin incelenmesi üzerine çalışma
- Tez No: 208820
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ERDEM ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, örgütsel seviyede kriz algısı ile değişime açıklık arasında birkorelasyon ilişkisinin bulunup bulunmadığını tesbit etmek üzere gerçekleştirilmiştir.Krizden kasıt, örgüt bireyleri tarafından algılanan krizdir. Kriz algısının ölçülebilmesiiçin bir anket geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Değişime açıklık için ise Dunham et al.tarafından geliştirilmiş olan ?A Tool for Measuring Attitude Toward Change? ölçümaracının adaptasyonu yapılmış ve değişime açıklık ölçümünde kullanılmıştır. Çalışmaiçin uluslarası ilaç firmalarının İstanbul'da çalışan Tıbbi Satış Temsilcileri populasyonolarak seçilmiştir. Gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 138 Tıbbi SatışTemsilcisine anketler dağıtılmış ve belirlenen üç haftalık süre sonunda 92 yanıtalınmıştır. Her iki anket sonuçları da yüksek iç güvenilirlik sonuçları göstermiş, bu bilgiışığında faktör analizi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlardemografik açıdan incelenmiş; deneklerin yaş, medeni durum, eğitim ve cinsiyetaçısından dağılım verileri sağlanmıştır. Bu dört demografik parametre esas alınarak heriki anket sonuçları için de ANOVA analizi yapılmış ve değerlendirilmiştir.Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçların değerlendirilmesi sonunda, tezdebeklendiği gibi, kriz algısı ile değişime açıklık arasında pozitif yönde güçlü korelasyonilişkisi tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The object of this study is to investigate if there is a correlation between crisesperception and openness to change in organizational level. Crises is defined as theperceived crises by the members of the organization. A questionnaire is developed formeasuring crises and conducted to measure level of perceived crises. The questionnairedeveloped by Dunham et al. ?A Tool for Measuring Attitude Toward Change? isadapted and conducted to measure level of openness to change. The population of thestudy is defined as the Medical Sales Representatives of international pharmaceuticalcompanies working in Istanbul. The questionnaires were distributed to 138 MedicalSales Representatives who volunteered and 92 answers were received after 3 weeks. Thescores of both questionnaires demonstrated high internal reliability, in light of theseresults factor analysis and correlation analysis were performed. The results are alsoanalyzed demographically: age, marital status, education and gender data distributionwere provided. ANOVA analysis for each of these four parameters were done andevaluated.In regard of the results obtained from the research study, a strong positivecorrelation has been found between crises perception and openness to change asexpected by the thesis.