An insight into hormonal effects on risk taking: A research in Istanbul stock exchange
Hormonların risk alma üzerine etkisini anlamaya öalışma: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası?nda bir çalışma
  1. Tez No: 208839
  2. Yazar: AYÇA AKYATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüze kadar yapılan araştırmaların ışığında, hisse senetlerinin gün içi hareketlerigenellikle tek seans yapan piyasalarda U şeklinde iken iki seans yapan piyasalarda Wşeklindedir. Sözkonusu şablonun dünyanın değişik yerlerindeki piyasalarda aynı formugöstermesi tüm insanlara aynı şekilde etki eden bir faktörün varlığını düşündürüyor.Günümüzde, dünyanın değişik yerlerindeki piyasaların güniçi endeks getirilerinin benzerlikgöstermesi işlem yapılmadığı saatlerde bilgi birikimi ile açıklanıyor. Ancak niçin yatırımcınınkendisinden kaynaklanan bir sebep olmasın? Eğer sebep yatırımcının kendisindenkaynaklanıyorsa, sözkonusu faktör tüm yatırımcılara aynı şekilde etki ediyor olmalıdır. Buözellik, direkt olarak yatırımcı ile bağlantılı olduğuna göre psikolojik ya da fizyolojikkarakterde olmalıdır. Finansal karar verme, rasyonel düşünme ve psikolojik faktörlerin busüreci sınırlandırmasıyla gerçekleşir. Ancak fizyolojik faktörler de sözkonusu sürece etkiedebilir ki hormonların davranışlara etki eden yapılar olduğunu biliyoruz. Getirilerin ve güniçi harketlerin profilleri olduğu gibi, birtakım hormonların da aynı şekilde günlük rutinprofilleri mevcuttur. Hormonlar hareketlerimize etki eden başlıca biyolojik faktörlerdir.`Cortsiol' hormonu araştırma konusu için seçilmiştir. Sözkonusu hormonun seçilmesininnedenleri, gün içerisinde rutin bir profile sahip olması, bu profilin ters j şeklinde olması veinsanları güçlü kılıp uzun süreli strese adapte olmalarını sağlaması ve ayrıca endirekt olarakinsanların özgüvenini arttırmasının öngörülmesidir. Bahsedilen konular çalışmada detaylıolarak açıklanmıştır. Öte yandan, sözkonusu hormonun günlük profili, güniçi getiriprofilinden çok, çalışmada da bahsedildiği gibi dünya borsalarında yapılan araştırmalarsonucu ters j şeklindeki oynaklık ile daha çok benzerlik göstermektedir. Dünya borsalarındayapılan araştırmalarda ulaşılan sonuçlara göre oynaklığın günler itibariyle genellikle ters jşeklinde olması, bir gün içerisindeki bazı zaman aralıklarının diğer zaman aralıklarından dahaoynak olduğunu düşünmeye sevketmektedir. Araştıma için oynaklığın seçilmesinin kavramsalbazdaki nedeni ise, getiri unsurunun yatırımcı profili veya risk alma ile ilgili bir ölçü teşkiletmemesi ancak oynaklığın risk alma ve dolaylı olarak yatırımcının özgüveninin bir ölçüsüolmasıdır. Çalışmanın ?piyasanın oynaklığı? ile ilgili kısmı İstanbul Menkul KıymetlerBorsası (IMKB) verileriyle gerçekleştirilmiştir. Öngörülenin aksine, cortisolün gün içindekihareketi ile güniçi oynaklığın arasındaki anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sabahki cortisoldüzeyi ile IMKB'deki oynaklık tutarlılık gösterse dahi oynaklığın öğleden sonraki yükselişiilişkiyi anlamsız hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the results of the researches done by today, intraday pattern of stockreturns are usually U-shaped on one season markets and W-shaped on two season markets. Asthe pattern is the same around the world it was leading to the thought that those patterns grewout of one factor affecting the same way for all investors around the world. Today, the mostaccepted reason for the likeness of patterns is the information accumulation during the nontrading hours. But why would be there not another reason grew out of the investorhimself/herself? If so, this characteristic must be approximately the same for all the people.As this characteristic is directly related with the human being it must be somethingpsychological or physiological. Financial decision making is done both by rational thinkingand psychological constraints on the process. Physiological aspects may well affect thosepsychological factors as we know hormones affect human behavior. Such as the intradaypattern of the stock returns and volatility there are also hormones that have a daily somewhatroutine profile. Hormones are the main biological factors that affect our actions. Cortisolturned out to be the most suitable hormone for such a research as it has got an inverse jshapeddaily profile and retains the characteristic as keeping people strong thus helping themadapt to long term stress and foreseeably giving them self-confidence which is covered in thepaper. On the other hand, the pattern of this hormone is more in consistency with the intradayvolatility rather than intraday return as intraday volatility also has got an inverse-j shape onseveral stock exchanges around the world which is also covered in the paper. As intradayvolatility across days has got an inverse j shape, it is quite leading to the thought that sometime intervals must be more volatile than other time intervals within one day. Why volatilityis chosen for this research also retains a conceptual reason. Return is no measure for investorprofile or risk taking of the investors but as it is a known fact volatility is the measure of risktaking and indirectly self-confidence. The volatility part of the research is based on the datafrom Istanbul Stock Exchange (ISE). On the contrary to the foresights that there may be arelationship between those two concepts, daily cortisol level and intraday market volatility, nosignificant relationship was prevalent as a result of the research. Even though the cortisollevel and volatility display consistency in the morning, the afternoon rise of the volatility onISE distorts the relationship.