Cross-cultural research on organizational commitment: A research on an international organization located in Turkey
Karma kültürlerarası organizasyon bağlılığı araştırması: Türkiye'de konuşlanmış uluslararası bir organizasyonda araştırma
  1. Tez No: 208847
  2. Yazar: MUSTAFA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA BAKOĞLU DELİORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez milli kültürle örgütsel bagl lk arasındaki ilisjkiyi ortaya çikarmak üzere hazırlanmı§tır. Bu tezin hazırlanmasındaki ana hedef kültürün örgütsel bagl lk ve bile§enleri üzerine olan etkilerinin ortaya çikartılmasıdır. İlk olarak, kültürün boyutlar ve tabakalar bu konular üzerine yapılmıs. olan ara§tırmalarn ı§ıginda açıklanmıs. ve daha sonrasında bir ili§ki bu ortaya konmu§tur.Bu tez; milli kültür, örgütsel bagl lk ve kültürler arası örgütsel bagl lk ara§tırmalar üzerine kurulmu§tur. Milli kültür; iki boyuttan incelenmi§tir, bunlar; Geert Hofstede'nin (1980) Değer Ara§tırma Modülü (Value Survey Module) ve Shalom H. Schwartz'ın (1994) Değerlerin Kültür Seviyesinde Boyutlar (Culture-Level Dimensions of Values)'dır. Örgütsel bagl lk; Meyer ve Allen'in (1991) Örgütsel Bagl lgin Üç Bile§enli Modeli (Three-Component Model of Organizational Commitment) çalsması üzerine in§a edilmi§tir. Bu modelin bile§enleri; Duygusal, Devamsal ve Kuralsal (Affective, Continuance, Normative) örgütsel bagl lktır. Daha sonrasında kültürler arası örgütsel bagl lk üzerine yapılmı§ olan ara§tırmalar bu kapsamda detayl olarak incelenmi§tir.Bu çalsmanın hazırlanmasındaki ana hedef doğrultusunda iki önerme ve elli dört hipotez geli§tirilmi§tir. Örneklem grubu İstanbul'da konuslanmıs. bulunan bir uluslararası organizasyondan seçilmistir. Örneklem grubu on iki ülke mensubu çal§anlardan olu§mu§tur.Elde edilen bilgiler betimsel istatistiki yöntemler kullanlarak frekans dagilmı, yüzdeler, ortalamalar ve standart sapmalar analiz edilmi§tir. Çal§anlarn milli kültürünün boyutlar ile örgütsel bagl lk ve bile§enleri arasındaki korelasyonun ortaya çikartılması maksadıyla Zero Partial Correlation analiz yönteminden faydalanlmı§tır. Ayrca azaltıcı etkilerin gözlemlenmesi maksadıyla Partial Correlation analizi azaltıcı etkiler (örneğin ya§, cinsiyet,vb.) kontrol edilerek tekrar uygulanmı§tır. Çal§anlarn kültür katmanlar ile örgütsel bagl lk ve bile§enleri arasındaki korelasyonun ortaya çikartılması maksadıyla Spearman Rank Order Correlation analizi kullanılmı§tır.Çal§mann sonucunda çe§itli bulgular ortaya çikartılmı§ ve tartı§ılmı§tır. Bütün tartısjlan bulgular İnsan Kaynaklar Yönetimi bakı§ açisından yorumlanmı§tır.�
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between national culture and organizational commitment. The main idea of this thesis is to explore the influences of the cultures on the organizational commitment components. Firstly, culture dimensions and clusters are explained in accordance with recent researches, and then the relationship is demonstrated.Thesis is based on exploring national culture, organizational commitment and cross-cultural organizational commitment researches. National cultures are explored from two aspects; Geert Hofstede?s Value Survey Module (Hofstede, 1980) and Schwartz?s Culture-Level Dimensions of Values (Schwartz, 1994). Organizational commitment based on Meyer and Allen?s (1991) three-component model of organizational commitment is explained and discussed. These are the affective, the continuance, and the normative components. Later on various recent researches are explored in terms of cross cultural organizational commitment research.Two propositions and fifty-four hypotheses are developed related with the aim of the study. The samples for this study were drawn from an international organization located in Istanbul. The population comprised of twelve nations.The data collected were analyzed using descriptive statistics by frequency distributions, percentages, means, and standard deviations. In order to investigate correlation between culture dimensions and organizational commitment with its sub components? among employees, the Zero Partial Correlation analysis was utilized. Furthermore, in order to observe the effects of moderators the Partial Correlation analysis was applied with controlling the moderators. To investigate correlation between culture clusters and organizational commitment with its sub components? among employees, the Spearman Rank Order Correlation analysis was utilized.At the end of the study, several findings are explored and discussed. All discussed analyses are interpreted from the point of Human Resources Management view.�