Farklı kuşakların (X, Y ve Z) iş değerleri ve yönetici davranışları algısının işe adanma tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perceptions of work values and managerial behaviors of different generations (X, Y, and Z) on attitudes of work engagement
- Tez No: 691460
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde kuruluşlar, hızla değişen ve gelişen teknolojik yenilikler, inovasyon sürecinin merkezinde olan rekabet koşulları, çeşitlilik kazanan işgücü, kültürel etkileşimleri artıran küreselleşme gibi faktörlerin arasında varlığını sürdürebilmek adına yeniliklere uyum sağlamak zorundadır. Yeniliklere adapte olarak teknolojik gelişmeleri kuruluş faaliyetlerine entegre eden işletmelerin gelişmeye ve büyümeye daha yatkın olduğu söylenebilir. Kuruluşlarda bu büyüme ve gelişmeyi destekleyen en önemli faktörler arasında kuruluşun çalışanları yer alır. Çalışanların farklı kültürlerden, farklı inançlardan ve farklı yaş gruplarından oluşuyor olması, organizasyonların bu çeşitliliği verimli bir şekilde değerlendirmesini gerekli kılmaktadır. Farklı yaş grupları arasındaki geniş yaş aralığı farklı kuşakların bir arada çalıştığını göstermektedir. Bunlarla beraber, çalışanların kuruluşa olan bağlılığı ve işe adanma durumu önem arz eden bir konudur. Yapılan araştırmalara göre işe adanmayı sağlayan çeşitli faktörlerin varlığı söz konusudur. Çalışmamızda bu faktörler arasında yer alabilecek farklı kuşaktan çalışanların iş değerlerinin ve yönetici davranışlarının işe adanma tutumu üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız, kesitsel anket çalışması ile X Kuşağı, Y Kuşağı ve Z Kuşağı iş değerleri ve yönetici davranışları ile işe adanma arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. 384 katılımcı arasında %19 X Kuşağı, %50 Y Kuşağı, %30 Z Kuşağı vardır. Anket sonucunda toplanan verilerle, iş değerleri ve yönetici davranışlarının işe adanma üzerindeki etkisini belirlemek için regresyon analizi, kuşaklar ile diğer araştırma değişkenleri arasındaki farklılaşmanın anlamlı olup olmadığını tespit etmek için ise anova analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, iş değerleri ve yönetici davranışlarının işe adanma üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Farklı kuşaklar ile iş değerleri, yönetici davranışları ve işe adanma arasında anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations have to adapt to innovations in order to survive among factors such as rapidly changing and developing technological innovations, competitive conditions at the center of the innovation process, diversified workforce, globalization that increases cultural interactions. It can be said that businesses that integrate technological developments into their organizational activities by adapting to innovations are more prone to development and growth. Among the most important factors that support this growth and development in organizations are the employees of the organization. The fact that employees consist of different cultures, different beliefs and different age groups makes it necessary for organizations to evaluate this diversity efficiently. The wide age range between different age groups shows that different generations work together. In addition to these, the commitment of the employees to the organization and their engagement to the job is an important issue. According to the researches, there are various factors that lead to work engagement. In our study, it is aimed to examine the effects of the work values and manager behaviors of employees from different generations, who can be among these factors, on the attitude of commitment to work. Our research aimed to examine the relationship between the work values and manager behaviors of Generation X, Generation Y and Generation Z with a cross-sectional survey study and work engagement. Among the 384 participants, there are 19% Generation X, 50% Generation Y and 30% Generation Z. With the data collected as a result of the survey, regression analysis was performed to determine the effect of work values and manager behaviors on work engagement, and anova analysis was performed to determine whether the differentiation between generations and other research variables was significant. According to the results of the research, it has been determined that work values and manager behaviors have a positive and significant effect on work engagement. No significant difference was found between different generations and work values, manager behaviors and work engagement.