Kültürün örgütsel bağlılığa etkisi: Seçili ülkeler üzerine bir alan araştırması
The effect of culture on organizational commitment: A field research on selected countries
  1. Tez No: 730754
  2. Yazar: BURCU KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
1980'li yıllarla birlikte küreselleşmenin ivme kazanmasıyla, insan yönetimine dair değerler ve bakış açısı dramatik bir biçimde değişmiş, şirketlerin küresel liderliklerine katkı sağlayan en önemli kıymetin“insan”olduğu anlaşılmıştır. İnsan odaklı yönetim yaklaşımlarının gelişmesiyle örgütsel bağlılık konusu, çalışanlar ve örgüt üzerindeki etkileri, örgütsel bağlılığı etkileyen farklı unsurlar yoğun bir biçimde araştırılmıştır. Bireysel Kültürel Değerler modeli, kültürel farklılıkları kültürün farklı boyutları üzerinden ele alan bir yaklaşımdır. Bu çalışma,“bireysel kültürel değerlerin”“örgütsel bağlılık”üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bunun yanı sıra“şirketteki çalışma süresi”,“lokasyon”,“eğitim seviyesi”,“daha önce çalışılan işyeri sayısı”gibi bazı sosyo-demografik alt başlıklar ekseninde bireysel kültürel değerler boyutları ile örgütsel bağlılık boyutları arasındaki ilişki ve farklılıkları ortaya koymaktadır. Araştırma amacı çerçevesinde nicel metot kullanılarak uluslararası literatürde yaygın ve kabul görmüş birer ölçek olan“bireysel kültürel değerler”ve“örgütsel bağlılık”ölçekleri seçilmiştir. Microsoft online anket yardımıyla, hizmet sektöründe“yangın mühendisliği”alanında dört farklı ülkede faaliyet gösteren küresel bir şirketin tümünü kapsayan anakütle üzerinden araştırma verileri toplanmıştır. Yapılan araştırma ve analizler neticesinde bireysel kültürel değerleri oluşturan değişkenlerin örgütsel bağlılık üzerinde negatif yönlü anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Diğer yandan lokasyon, eğitim seviyesi ve daha önce çalışılan işyeri kapsamında yapılan analizler sonucu bazı anlamlı farklılıklar elde edilmesine karşın kıdem değişkeni bakımından anlamlı bir fark tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalization in the 1980s, the values and perspective on human management have changed dramatically, and it has been understood“human”is the most important value that contributes to the global leadership of companies. Regarding to development of human-oriented management approaches, the subject of organizational commitment, its effects on employees and the organization, and different factors affecting organizational commitment have been intensively researched. The Individual Cultural Values model is an approach that deals with cultural differences through different dimensions of culture. The main purpose of this study is to examine the effect of“individual cultural values”on“organizational commitment”. In addition, the relationship and differences between the dimensions of individual cultural values and organizational commitment dimensions will be examined on the axis of some socio-demographic sub-titles such as“seniority”,“location”,“education level”,“number of workplaces previously worked”. Within the framework of the research purpose,“individual cultural values”and“organizational commitment”scales, which are common and accepted scales in the international literature, were selected using the quantitative method. With the help of the Microsoft online survey, research data were collected from the entire population of a global company operating in four different countries in the field of“fire engineering”in the service sector. As a result of the research and analysis, it has been seen that the variables that make up individual cultural values have a negative and significant relationship on organizational commitment. On the other hand, although some significant differences were obtained as a result of the analyzes made within the scope of location, education level and the workplace where they worked before, no significant difference was found in terms of seniority variable.