Banka müşteri ilişkileri açısından kredi maliyetlerinin belirlenmesi
Determination of cost of loans due to relations between banks and customers
  1. Tez No: 208848
  2. Yazar: ALEV DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapısal ve kültürel olarak müsteri odaklı olmak, bankaları müsteri bilgi sisteminin kurulmasıve müsterilerle etkin bir iletisim agının olusturulması sorunuyla bas basa bırakmaktadır. Bunoktada müsteri merkezli stratejiler ile bu stratejileri destekleyebilecek yeni islevselfaaliyetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Müsteri ve kredi maliyetlerinin belirlenmesi de buihtiyaçlardan dogmus bir uygulama olup müsterilerin gerçeklesmis finansal bilgilerinin vekredi asamalarında olusan maliyetlerin muhasebe birimince sistemli bir sekilde kaydedilmesive raporlanmasıyla olusmaktadır.Maliyet hedefi olarak ürün yerine müsteriyi ele alan ?faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi?her bir müsteriden kaynaklanan maliyetleri göz önüne alarak müsteri karlılık yapısını ortayaçıkarmaktadır. Bunların sonucunda, bankaya kar saglayacagı düsünülen ürünleri ya dakredileri kullanan bazı müsterilerin ek maliyetler nedeniyle zarar yaratabildikleri durumlarolusabilmektedir. Müsterinin neden oldugu kar ve zarar ancak müsteri karlılık analiziyle tespitedilebilmektedir.Tezimizde aktardıgımız uygulamada da ortaya kondugu üzere, bankaların hizmet süreçlerindefaaliyetlere dayalı maliyet veri tabanı gelistirmeleri ve bu sayede de müsterileri bazındamaliyet dagıtımlarına ulasabilmeleri olanaklı hale gelmektedir.Sonuç olarak, bir yandan müsterilerini memnun etmek ve iliskilerini sürekli kılma çabalarısürerken, öte yandan da daha az kar veya zarara neden olan müsterileri saptayıp, dönemselfaaliyet sonuçlarını da karlı bir hale getirebilmek ve bunu istikrarlı olarak sürdürebilmekbankalar için büyük önem arz etmektedir. Bu amaca ulasmak içinse, etkin bir maliyet sistemikurulması ve faaliyetlere dayalı veri tabanının müsteri bazında maliyet hesaplamalarınaolanak verecek sekilde gelistirilmesi önerimizdir.
Özet (Çeviri)
Being client focused as structural and cultural oblige banks to constitute client informationsystem and form an efficient communication network. Here, client focused strategies and newfunctional operations which may support these strategies are needed. Determination of clientand credit costs are the applications resulted from these needs. They include registration andreporting of financial information and credit costs by accounting department.Activity based costing which treats client (instead of product) as the cost target reveals clientprofitability by focusing on the cost of each client. As a result, in some cases, clients whichare thought to be rentable may cause loss due to additional costs. Profit or loss caused byclient can be determined by only using the client profitability analysis.As reported in our thesis, it can be possible for the banks to develop activity based cost dataand achieve client based cost distribution through this data.Consequently, it is very important for the banks to satisfy clients and determine those whocause less profit or loss and increase profitability of the period at the same time. For thispurpose, we propose to constitute an efficient cost system and develop activity based data as itenables determination of cost of each client.