Kur'an'a göre kibir-inanç ilişkisi
Relationship between arrogance and religion according to the Qur'an
  1. Tez No: 555314
  2. Yazar: EKREM MALKAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanoğlu sadece etten, kemikten ve kandan ibaret maddi bir varlık değildir. Aynı zamanda maddi varlığını ayakta tutan ruha, yanlışı doğrudan ayıran akla ve duygulanan, seven ve inanan bir kalbe sahiptir. İnsanın en önemli yönü de manevi yönüdür. Maddi yönündeki eksiklik –sakat olması, engelli olması, âmâ olması vb.- bazı işlerini yapmasına engel olabilir, ama manevi yönündeki eksiklik insanın huzursuz olmasına, lezzet almamasına ve helak olmasına dahi sebep olabilir. Bundan dolayı kalbimizi, aklımızı, duygu ve düşüncelerimizi her türlü müfsitten ve illetten muhafaza etmemiz gerekir. Manevi yönlerden en önemlisi ise kalptir. Kalp insanın manevi yönünün komuta merkezidir. Kalp hangi yönde olursa bedenin diğer uzuvları o yönde olur. Şayet kalp iman ile ikame olduysa göz harama bakmaz, kulak dedikoduyu dinlemez, dil yalana tenezzül etmez, el hırsızlığa yönelmez, ayak harama yürümez. Bilakis kalp küfür ile karanlığa gömüldüyse bedenin uzuvları yanlışı-doğrudan, hakkı-batıldan ayırt edemez ve her türlü günaha irtikâp eder. Kalbin bir illeti de inanca tesir eden kibirdir. Kalp lokomotif olduğu için oraya giren makinist nereye doğru hareket ederse, bütün vagonlar o yöne doğru gider. Kalbe giren kibir olursa orda aydınlıktan, imandan, hayırdan söz edilemez. Çünkü kibrin olduğu yerde hak namına bir şey kalmaz. Kibrin son durağı ise cehennemdir. Yolun sonu helak olmakla biter. Kibir bataklığına batmamak için kalpte bazı duyguların, akılda bazı düşüncelerin olması gerekir. Kibri engelleme yollarının en önemlisi kişinin çapını bilmesidir. Şayet insan yaratıldığını, güçsüz olduğunu, muhtaç olduğunu ve fani olduğunu bilirse o zaman yaratılmayana, kuvveti sonsuz olana, hiçbir kimseye muhtaç olmayana ve baki olana karşı kibirlenmez. İnsanın kalbine kibir yerine imanı, ucup yerine tevazuyu, istiğna yerine acziyetini ikame etmesi gerekir. İman, insanın huzura ermesine ve gelecekten emin olmasını sağlar. Çünkü iman felaha götüren gemidir.
Özet (Çeviri)
Mankind is not only a being made of flesh, bones and blood. At the same time, it has the soul that maintains its material existence, a mind that distinguishes false and true, and a heart that loves, gets emotional and believes. The most important aspect of man is his spiritual aspect. Deficiency in his material being -being a cripple, disabled or blind etc.- may prevent him/her from doing some of his/her works but deficiency in his spiritual existence may cause the man to be anxious, to not taste and even to be destroyed. Therefore, we must preserve our hearts, minds, emotions and thoughts from all kinds of sedition and malady. The most important spiritual aspect is the heart. The heart is the command center of the spiritual aspect of man. What direction the heart points, the other parts of the body follow it. If the heart is full of faith, the eye does not look at the haram, the ear does not listen to the rumor, the tongue does not stoop to lie, the hand does not steal, the foot does not go to haram. On the contrary, if the heart is buried in the darkness with profanity, the limbs of the body cannot distinguish false and true, true and superstitious, then commit sins and perpetrate. Another trouble of the heart is the arrogance that affects faith. Since the heart is a locomotive, whatever direction the machinist goes, all the wagons moves in that direction. If arrogance enters the heart, there can be no mention of light, faith, goodness. Because there will not be any trueness in the place of arrogance. The last stop of arrogance is hell. That road ends with being destroyed. In order not to sink into the swamp of arrogance, there must be some feelings in the heart and some thoughts in the mind. One of the most important way of preventing arrogance is knowing your limits. If man knows that he/her is created, he/her is powerless, dependent and mortal, then he/her does not become arrogant against the one that is not created, not dependent, eternal and has limitless power. The man needs to put, faith instead of arrogance, humility instead of narcism, incompetency instead of satisfaction into his heart. Faith brings peace to human and make him sure of the future. Because faith is the ship that takes man to the salvation.