Yangın müşterek avaryası
General average due to fire
  1. Tez No: 208858
  2. Yazar: EMİNE ELİF TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KEMAL OMAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yangın günlük hayatın her noktasında var olan bir risktir. Bu tehlike, sadecekarada olan varlıklar için değil, ayrıca deniz seyrüseferi yapan bir gemi ve yük için demevcuttur. Gemi ve yükü müştereken tehdit eden bir tehlikenin bertaraf edilmesiamacıyla olağanüstü fedakarlık ve masrafın yapılması gerekebilir. İşte, müşterekselametin sağlanması için gemi veya yükün katlandığı bu masraf ve fedakarlığın gemi,yük ve navlun sahipleri arasında değerleri oranında paylaştırma işlemine müşterek avaryaadı verilmektedir. Gemi ve yükü tehdit eden bu müşterek tehlikenin yangın olmasıdurumunda ise ?yangın müşterek avaryası? kurumu doğmaktadır. Bu çalışmada, genelolarak müşterek avarya kavramı ile yangın müşterek avaryası ve dispeç kavramlarıanlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fire is a well known risk in human life. Fire is a common threat that effects notonly the life on land but it may also occur on a vessel involving in a maritime adventure.It is a fact that it may be necessary to make an extraordinary sacrifice and expense for thecommon safety for the purpose of preserving the vessel and its cargo from a peril.Therefore, an act called ?General Average? would apply when the expenditures andsacrifices are borne by the contributing parties, ship and cargo owners. Fire is one of theperils that may cause a general average act in a maritime voyage. The general averageconcept and general average due to fire and general average adjustment subjects wereresearched and explained in this study.