İktisadi kalkınma bakımından başari sermaye yatırımları
Human capital investment and economic development (Human capital investment in point of economic development)
  1. Tez No: 208859
  2. Yazar: MÜKERREM ÖZGÜ ATAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY AKGÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda yaşanan beşeri sermaye yatırımlarındaki gelişmeler, ekonomikbüyüme ve ekonomik kalkınma üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Beşeri sermayeyatırımlarının unsurları olan eğitim ve sağlık hizmetlerinin ekonomik kalkınmaya ortamhazırlaması, beşeri sermayenin gelişmesine neden olmuştur. Schultz, Denison, Mill, gibibirçok iktisatçı tarafından hazırlanan çalışmalar, beşeri sermaye yatırımlarınınekonomik kalkınma sürecinde önemli bir unsur olduğunu kanıtlamaktadır. Bu nedenle,tüm dünya ülkelerinin en önemli sorunu olan ekonomik kalkınma amacına ulaşılmasıiçin; beşeri sermaye yatırımları ve bu yatırımların ekonomi üzerindeki etkileri büyükönem taşımaktadır. Hem gelişmiş ülkeler hem de gelişmekte olan ülkeler, bu amaçlarınaulaşmak için, beşeri sermaye konusuna gereken önemi vermelidirler
Özet (Çeviri)
The latest developments in human capital investment create the possitiveeffects on economic growth and economic development. Education and health whichare elements of human capital investment create the economic development. So humancapital investments become very important to the economy. The works which wereprepeared by Schultz, Denison, Mill, and the other economicts attest that human capitalis very important to the process of economic development. So that, human capitalinvestments and their effects on the economy are very important to achieve the goal ofeconomic development which is the most important problem of all of the world?seconomies. Both developed countries and developing countries must give importance tohuman capital to achive their goal.