Mergers & acquisitions in Turkey: annoucement effects on stock prices in ise
Türkiye'deki birleşme ve devralmalar: Duyuruların imkb'de hisse senetleri fiyatları üzerine etkisi
  1. Tez No: 208860
  2. Yazar: CENGİZ AVCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEYDA RUKİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısma ile Türkiye'de yeralan birlesme ve devralma duyurularının hissesenetleri fiyatları üzerindeki etkileri ekonometrik testler uygulanarak arastırılmakamaçlanmıstır.Birlesme ve devralmaların çesitleri, tarihçesi ile birlesme ve devralmadalgalarının olusmasını açıklayan teoriler ile birlesme ve devralmaları tetikleyenmotivasyonların neler oldugu incelenmistir. Birlesme ve devralma dalgalarının olusumutarihsel bir perspektif dikkate alınarak açıklanmıstır. Birlesme ve devralmalarınmotivasyonları degerlendirildikten sonra duyuru etkisi tartısılmıstır. Bunun yanısıraTürkeye'deki durum incelenmis ve Türkiye'de gerçeklesen birlesme ve devralmalarınnedenleri ortaya konulmaya çalısılmıstır. Literatür arastırması ortaya konulduktan sonrabulgular ve sonuç ile tamamlandırılmıstır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analysis the announcement effect of Mergersand Acquisitions in Istanbul Stock Exchange by improving econometric test.The theoretical approach to Mergers and Acquisitions including types, historyand theories explaining the rationality behind the Merger & Acquisition wave, motivesof M&A is disputed. Historical perspective is taken up while discussing why mergerwaves occur. After completing the motivational reason with their theories the literaturereview about announcement effects are clarified. Furthermore, it is focused on Turkeyimplementation and in addition to this history and the motivations of merging firms inTurkey are deals with. Literature review is expended and detailed about announcementeffect on Merger & Acquisitions. It is ended with the main findings and conclusion.