Türkiye'de siyasetin finansmanının hukuki çerçevesi
Legal framework of financing politics in Turkey
- Tez No: 479381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Siyasi partiler, siyasi hayatta çeşitli fikirlerin seslendirmesini ve parlamentoda temsil edilmesini sağlayan önemli araçlardır. Bu kurumlar, demokrasinin gelişmesine paralel şekilde gelişmişlerdir. Bu nedenle siyasi partiler demokrasilerimizde önemli bir yere sahiptir. Ancak siyasi partilerin demokrasilerde bulunması yeterli olmayıp ayrıca bu yapıların örgütlenmek ve seçimlere katılmak gibi siyasi faaliyette bulunması gerekmektedir. Partilerin, siyasi faaliyette bulunması için de para ve başka maddi kaynaklara ihtiyaç duyması“siyasetin finansmanı”kavramını meydana getirmiştir. Siyasetin finansmanı, belli bir kamu görevine seçilmek veya siyasi iktidara sahip olmak için yarışan siyasi partilere ve adaylara sağlanan maddi desteklerin tümüdür. Seçimlerin dürüst ve rekabetçi bir ortamda gerçekleşmesi için serbest ve etki altına alınmamış bir seçmen iradesine ihtiyaç vardır. Bunun için de adil ve şeffaf siyasetin finansmanı gereklidir. Bu çalışmanın amacı da adil ve şeffaf bir siyasetin finansmanının karşılaştırmalı hukuk verilerine göre ülkemizde nasıl olacağının tespit edilmesidir. Tezin birinci bölümünde, siyasi parti ve adaylara devlet tarafından yapılan doğrudan ve dolaylı yardımlar, vatandaşlar tarafından siyasi parti ve adaylara yapılan bağışlar, siyasi parti ve adaylara yapılan yardım ve bağışların sınırlandırılması, siyasi parti ve adayların mali denetimi ve siyasetin finansmanında şeffaflığın nasıl olması gerektiği incelenecektir. Tezin ikinci bölümünde ise Türkiye' de siyasetin finansmanı ile ilgili anayasada ve kanunlarda yapılan düzenlemeler ile Anayasa Mahkemesinin kararları, 1982 Anayasası dönemlerine göre sistematik bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Political parties are important tools to raise different ideas in political life and for them to be represented in parliament. These institutions develop with parallel to the developments in democracy. Therefore, political parties carry importance in democracies. However, it is not solely sufficient that political parties exist in democracies so that they should also perform different political activities i.e. get organized and enter into elections. The concept of“financing politics”is emerged along with that parties need money and other monetary sources to hold political activities. Financing politics represents all of the monetary supports which are provided to political parties and candidates which compete in order to be assigned to a specific public service or to have the political power. Free and objective elector power is necessary for elections to be carried in an honest and competitive atmosphere. Therefore fair and transparent financing politics is a necessity. The purpose of this study is to determine how a fair and transparent financing politics might be achieved in our country depending on comparative legal data. In the first section of the thesis, it will be analyzed how transparency should be in direct and indirect supports that are provided by state to political parties and candidates, in donations that are provided by citizens to political parties and candidates, in classification of supports and donations to political parties and candidates, in financial auditing of political parties and candidates, and in financing politics. In the second section of the thesis, regulations in constitutions and laws, and rulings of Constitutional Court for financing politics in Turkey will be analyzed systematically according to 1982 Constitution.