Bakara Suresi'nde ana hatlarıyla sosyal hayat
The basic prenciples of social life on Surah Baqara
  1. Tez No: 208914
  2. Yazar: SELMA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bakara Suresi'nde Ana Hatlarıyla Sosyal HayatBu çalışma; Kuran merkezli bir çalışmadır ve Bakara Sûresi'nde yer alan ;?sosyalhayat?la ilgili Âyet'lerin ışığında hazırlanmıştır.Bir bakıma , sosyal hayatın meselelerini ; Kur'an- Kerîm nasıl ele alıyor?Sorusunun cevabını, Bakara Sûresi'nde bulmakla sınırlı bir çalışmadır.Kur'an esas alınmak üzere, İslamın sosyal hayata bakış tarzı ;İbadet,Hukuk,İktisad,Ahlâk,İnsan ilişkileri,Çeşitli karakterler,Sosyal yaralar ve tedâvi çareleri,Kötü alışkanlıklar ve bağımlılıklaraçısından tedkike çalışılmıştır.Evlilik hukuku , akrabaya ilgi , sosyal yardımlaşma şekilleri , faiz , savaş , suçlarve cezaları , mali sorumluluklar ; bilhassa ağırlık kazanan konular olmuştur.Sonuç olarak söylenecek söz ; İlâhî Mesaj'ın yüzyılımızın temel sıkıntılarınaçare olarak sunduklarının üzerinde titizlikle durulmaya değer oluşunun bir defa daha ortayaçıkmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This work; Not only is centered on Koran but also it was prepared in the light of Versesabout social life which take part in Koran.In one respect, it is a work which is limited to find the answer of the following question inBakara Sura; How Koran does deal with the issues of social life?Looking at social life from İslam?s point of view by taking Koran as centre;· Worship· Law· Economics· Morals· Human relations· Various characters· Social wound and ways of treatmentand lastly it was scrutinized in terms of bad habits and addiction.Marriage law, affinity to relative, forms of social welfare, interest ,war ,crimes andpunishments , financial responsibilities were the subject which were particularly dealt with.To sum up with: the resolutions that this divine message offers as a remedy for the torublesof our century, were worth being scrutinized.