The relationship between team goal-setting and perceived virtual team effectiveness: The mediating role of cohesion
Takım hedef belirleme ve algılanan sanal takım etkinliği arasındaki ilişki: Takım sargınlığının aracı rolü
  1. Tez No: 651519
  2. Yazar: İPEK ALDATMAZ ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YUSUF YAHYAGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sanal takımlar tartışmasız günümüz örgütlerinde ve yönetim bilimlerinde giderek yaygınlaşmaktadır. Bu artışla, takım verimliliğinin etkileyen ana faktörleri anlamak önemli hale gelmiştir. Bu çalışma, takım hedef belirlemenin hem Türk hem de Amerikan örgütleri bağlamında algılanan sanal takım etkinliği üzerindeki etkisini ve takım sargınlığının aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Hedef belirlemenin her iki ülkedeki örgütlerde sanal takım başarısı için önemli olduğu ve takım sargınlığının, takım hedefi belirleme ile algılanan sanal takım etkinliği arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiği görülmüştür. Takım sargınlığı, Türkiye'de algılanan sanal takım etkinliğine ilişkin varyansın çoğunu açıklarken, takım hedef belirleme ABD'de algılanan sanal takım etkinliğine ilişkin varyansın çoğunu açıklamaktadır. Bu bulgu, kolektivist kültürlerde kooperatif takım uygulamalarının önemini ve Türkiye'deki sanal takım üyelerinin deneyimlediği gibi ulusal kültürün daha yüksek takım sargınlığı üzerindeki etkisini göstermiştir. Türkiye ve ABD'deki takım üyelerinin öz-yeterlik algıları arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. İki ülke arasındaki başarı ve beklenti standartlarını tanımlayan ayrımların, ABD takım üyelerinin Türk üyelerine kıyasla daha yüksek öz-yeterlik sonuçlarını etkilemesi muhtemeldir. Bu çalışma, geleneksel takımlarda yaygın bir uygulama olan hedef belirlemenin takım etkinliği üzerindeki motive edici etkisinin sanal takımlarda geçerli olduğunu göstermekte ve takım sargınlığının sanal takım araştırmalarındaki rolüne katkıda bulunmaktadır. Sanal takımlar sosyal etkileşime sahip olmadığından, hedef belirlemenin, takım sargınlığının geliştirilmesinde önemli bir uygulama olarak kullanabileceğini ve nihayetinde performansı arttırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Virtual teaming is unquestionably being rampant in today's organizations and in management science. With this proliferation, it has become essential to deliver a conception of the major drivers of team effectiveness. This study ponders upon the impact team goal setting (TGS) generates on perceived virtual team effectiveness (VTE) in Turkish and American organizations and seeks to uncover the role of team cohesion (TC) as a mediator in the association between TGS and VTE. The results highlight the function of TGS in boosting VTE and confirm that TGS is important for the execution and success of virtual teams within organizations in both countries and provide preliminary evidence that TC partially mediates the relation between TGS and VTE. TC explained the majority of variance on VTE in Turkey, whereas TGS explained the majority of variance on VTE in USA. This clarifies that there occurs prominence on mutual team practices in collectivistic cultures and suggests the effect of national culture on higher cohesiveness as experienced by virtual teaming in Turkey. A significant difference was detected between the self-efficacy (SE) perceptions of team members in Turkey and USA. The distinctions of describing success standards and aspirations between these two countries are likely to affect the higher SE results of US team members compared to Turkish members. The present study is able to demonstrate that management processes containing high quality goal setting, which work with traditional teams, also influence the outcomes of virtual teaming and contributes to the position of TC in virtual research. Since virtual teams are not able to trust on social cues and have less rich communication among team members, it will be necessary to exploit TGS as a significant practice as it can aid in developing TC which will ultimately give rise to performance.