Rusya'da toplam kalite yönetimi sisteminin gelişimi, mevcut durumu ve uluslararası kalite yönetim sistemiyle karşılaştırılması
Development history and current situation of total quality management system in today’s Russia, and its differences in comparison with the international quality management system
  1. Tez No: 208964
  2. Yazar: KAMRAN ASGAROV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
20. yüzyıl dünyanın siyasi ve ekonomik açıdan nihai şekillenmesini sağlayan en önemli hadiselerin gerçekleştiği bir yüzyıl olmuştur. Yaşanan askeri, siyasi ve ideolojik savaşlar, ekonomik krizler, bilim, teknoloji, sanayi alanlarında, sosyal ve kültürel alanlarda elde edilen baş döndürücü gelişmeler 20. yüzyılı kuşkusuz tarihin özel bir sayfası haline çevirmiştir. Geçen yüzyılın ilk çeyreğinde yaşanan ve bu yüzyılın sonuna kadarki yaşanacak gelişmelere bir bakıma altyapı hazırlar nitelikte olan iki büyük olay, Birinci Dünya Savaşı ve Rusya'da gerçekleşen Bolşevik Devrimi 20. yüzyılın daha sonraki tüm gelişmelerini doğrudan etkileyecek en önemli olaylar olmuşlardır. Dünyanın son jeopolitik haritasının şekillenmesini sağlayan Birinci Dünya Savaşı daha sonra tarihin en dehşetli askeri ve ideolojik savaşlarından olan İkinci Dünya Savaşının, Bolşevik Devrimi ise asrın geriye kalan 70 yılı boyunca dünyanın adeta iki kutba bölünmesini ve dünyada yaşanan tüm gelişmeleri zıt yönlü etkileşim içine sokan bir yarışın temelini oluşturmuştur. Özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki sosyalist ve kapitalist dünyalar arasındaki zıt yönlü gelişmeler yönetim bilimlerinin de farklı şekillerde gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Bir tarafta her şeyin devlet merkezli yönetiminin gerçekleştirildiği, özgün standartları ve yönetim felsefesi olan sosyalist ülkeler bloğu, diğer tarafta ise özyönetimi teşvik eden ve daha çok ekonomik kar amacı güden güçlü bir kapitalist dünya düzeni varolmuştur. Zıt düşüncelerin ürünleri olan söz konusu iki farklı düzenin yönetim anlayışları bir birinin gelişimi için önemli etkileşimlerde bulunmuş ve özellikle işletme dünyasında modern yönetim anlayışlarının ortaya çıkmasında önemli katkı sağlamışlardır. 1990'lı yılların başında Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla sosyalist bloğun ortadan kalkması, eskiden bu bloğa önderlik eden yeni bir Rusya'nın ve Rusya gibi onlarca bağımsız devletin oluşmasına yol açmıştır. Bu ülkeler piyasa ekonomisine geçiş yönünde bütün alanlarda olduğu gibi, işletme alanında da dünyada kabul gören yönetim sistemlerine geçişi gerçekleştirme yoluna girmiş ve mevcut işletme yönetim sistemlerini modernleştirmeye çalışmaktadırlar. Çalışmada eskiden sosyalist blok ülkeleri içerisinde yer alan Rusya'da günümüzde üretim, hizmet ve ticaret alanlarında uygulanan örgüt yönetim sisteminde kalite ve standartların durumu değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The last century in the history of human being has been the century of most critical events that had directly impacted the final shaping process of the modern world. Wars of ideologies, politics and armies, economic crisis?s, unbelievable successes that are achieved in the fields of science, technology and industry, and developments in social and cultural lives of societies have turned this century to be one of the most special page in history. The World War 1 and the Revolution of Bolsheviks, as two most critical events of the last century, had prepared the base for a whole complex of all developments and tragedies happened during this century. World War 1 that had almost shaped final geopolitical map of the world meanwhile it had planted the seeds of the most dangerous war in the history of mankind ? World War 2. On the other hand, Revolution of Bolsheviks in Russia had made the world to get polarized and enter into an irreversible and dangerous competition during the left 70 years period of the century. Especially, after the Second World War, the developments in two ideological poles of the world in different directions, had made the management sciences also to follow up different directions. During this period, in one part of the world there had been structured a socialist countries block which had its own standards and own management philosophy, in another part, an absolutely different and strong capitalist world that was stimulating the self-management and was basely structured on the principals of economical benefits. These two ideologically different parts of the world had been mutually impacted the development of each other and especially this impaction has helped the management sciences to get its modern position. In 1990s USS - the socialist block, had been destroyed and there have been appeared tens of independent countries like Russia, which was in the leader position of former socialist block. After this, all these new independent counties have decided to apply market economy model and in this direction they have started to adapt and integrate their management system to the market economy conditions. In this study, I have tried to assess the current situation and problems of Standards and Quality Systems in the frame of Management System of Modern Russia applied in production, service, and trade areas.