The emergence and evolution of the defense cooperation in european union: Permanent structured cooperation (PESCO)
Avrupa Birliği içinde bir savunma işbirliğinin oluşumu ve gelişimi: Kalıcı yapılandırılmış işbirliği (PESCO)
  1. Tez No: 530539
  2. Yazar: MİRAY KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Avrupa Birliği (AB) ekonomiden siyasete kadar birçok politikayı içerisinde barındıran kendisine özgü bir oluşumdur. Günümüzde, AB dünya siyasetinde büyük rol oynamakta ve uluslararası alanda çok mühim gelişmeleri etkili bir şekilde şekillendirmektedir. Tez, AB'nin en çok tartışılan politikalarından biri olan ortak dış ve güvenlik politikasına odaklanacaktır. 1992 Maastricht anlaşması ile birlikte ikinci blok olarak ortak dış ve güvenlik politikasını içinde barındıran üç bloklu yapı kurulduğundan beri, bu konu AB'nin ajandasında çok önemli bir yere sahiptir. 25 AB üye ülkesi tarafından kabul edilmiş ve bağlayıcı olan bir savunma organizasyonu PESCO gibi, ortak güvenlik ve dış politikaları ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdiğimizde, bu gelişmenin AB için tarihi bir ilerleme olduğu çıkarımı yapılabilir. Bu tez, birliğin materyal güvenlik çıkarlarının, PESCO gibi bir savunma birliğinin kurulmasını desteklediğini ileri sürmektedir. Bu bağlamda tez, materyal güvenlik çıkarlarının ortak dış ve güvenlik politikasının ve son durağı olan PESCO'nun gelişimindeki rolünü anlamamıza yardımcı olacaktır. İlk ve en önemli olarak, ortak dış ve güvenlik politikasındaki yeni gelişmeleri anlayabilmek için, avrupa entegrasyonunun en önemli teorisi olan Liberal uluslararasıcılık ile bir teorik çerçeve oluşturulacak olup analiz bölümü bu teorik çerçeveye oturtulacaktır. Bu bağlamda tez, kronolojik olarak Avrupa güvenlik düzenlemelerini inceleyecektir. Özellikle dış ve güvenlik politikalarında, uluslarası sistemde realist düşüncenin baskın olmasından dolayı, devletlerin çıkarları her zaman merkez konumundadır. Ortak bir dış ve güvenlik politikası için AB üye ülkeleri arasında müşterek karar almak, ekonomi gibi yumuşak siyaset konularından çok daha zordur. AB içinde ortak bir dış ve güvenlik politikası içim tam entegrasyon sağlanamamasının en önemli nedeni ülkelerin kendi milli çıkarlarını gözetmesidir. Bu bağlamda çalışma PESCO'nun gelecekte başarılı olup olmayacağını ve bu işbiliğine yol açan sebepleri de inceleyecektir. Ayrıca, sonuç kısmından önce Türkiye'nin AB güvenlik politikalarındaki rolünü ve PESCO'nun Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine etkisini PESCO'nun proje bazlı olma özelliğine dayanarak tartışacaktır.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) as a sui generis entity covers many different policies from economic to political issues. Today, the EU plays a significant role in world politics, and it expertly shapes essential developments in the international area. The thesis focuses on one of the most controversial policies of the EU, the Common Foreign and Security Policy (CFSP). The Maastricht Treaty established the three-pillar structure which contains the CFSP in its second pillar-1992, this policy has had a significant place on the EU's agenda. Permanent Structured Cooperation (PESCO) is a recent development that occurs under the CFSP. It is a defense organization which has been agreed among 25 EU member states, and it has binding commitments for the members. Due to its binding nature, PESCO is a historical development within the EU in terms of security policy. The thesis argues that increasing material security interests of the Union, encourages the formation of PESCO as a new defense organization. In this context, the argument helps us to understand the role of material security interests in the evolution of CFSP and its final stop, PESCO. First and foremost, it is important to indicate a theoretical framework with Liberal Intergovernmentalism which is one of the leading theories that explains the European integration process. Understanding this unique development of the CFSP and the primary analysis will be based on this framework. In this context, it examines the evolution of European security arrangements chronologically. Due to the dominance of the realist paradigm in the international system, the interests of states have had a central position, especially on foreign and security issues. Taking collective action in these policy areas among EU member states is much harder than on low political matters such as the economy. That is why it is hard to examine an entirely successful performance within the EU regarding CFSP practices. In this regard, this thesis will also discuss that“Will PESCO be effective?”and“What motivates it?”Before the conclusion, the thesis also examines the role of Turkey on the EU's security arrangements and Turkey's position towards PESCO by regarding its project-based characteristics and try to cover the impact of PESCO on Turkey's accession to the EU.