Türkiyede b tipi yatırım fonlarının performansının değerlendirilmesi: 2004-2006 döneminde bir uygulama
Performance measurement of b type mutual funds in Turkey an application for the period 2004-2006
- Tez No: 208968
- Danışmanlar: PROF.DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Günümüzde finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler beraberinde finansal enstrümanlarda ve hizmetlerde çeşitlilik getirmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yatırım seçenekleri giderek artmaktadır. Küçük yatırımcıların kendi imkanlarıyla optimal bir yatırım çeşitlendirmesi oluşturmaları gerek bilgi gerekse finansal açıdan ve zaman açısından oldukça güçtür. Gelişen piyasaların vazgeçilmez enstrümanları arasında yer alan yatırım fonları, yatırımcıları tüm bu külfetlerden kurtaran en uygun araçlardır. Yatırım fonu; çeşitli para ve sermaye piyasası araçlarının (hazine bonosu, devlet tahvili, hisse sensedi, repo vb.) ortak bir portföyde, riskin dağıtılması ilkesi ile işletilmesi esasına dayanarak yönetilen yatırım aracıdır. Yatırım fonları yapıları itibariyle her büyüklükteki yatırımcıya tasarruflarını çok çeşitli risk ve getiri bileşiminde yatırıma dönüştürme imkanı sağlamaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen B tipi yatırım fonlarının üç türünün, seçilen üç yıllık süre zarfında gösterdikleri performansın piyasa portföyünün performansına göre daha yüksek olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla Finansal Varlık Fiyatlama Modeli'ne dayalı olarak kullanılan Sharpe endeksi, Treynor endeksi ve Jensen endeksi performans ölçüm yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today developments in financial markets have brought diversities in financial instruments and services. Investment opportunities in Turkey have been steadily multiplying, just as they are throughout the globe. It is quite difficult for small investors to develop an optimal investment diversification with respect to information, financial reasons and time. Mutual funds, which are indispensible instruments of flourishing markets, are the most appropriate instruments helping investors for such troubles. Mutual fund is an investment instrument that pools money from shareholders and invests in a variety of securities (treasury bill, government bond, stocks, repos and etc.) on the principle of risk dispersion. Mutual funds provide every type of investor the opportunity to convert their savings into investment in high diversification with respect to the combination of risk and returns. In this thesis, it was researched whether the selected three-year performance of three types of B type mutual funds which are mostly preferred by the investors in Turkey has been higher with the reference to the market portfolio performance. For this reason, Sharpe index used in accordance with Capital Asset Pricing Model, Treynor index and Jense index are used as performance measures.