Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki güvenlik iş birliği
Security cooperation between European Union and Turkey
- Tez No: 866051
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, güvenlik yönetimi yaklaşımları ve Türkiye ile AB arasındaki güvenlik iş birliğini çeşitli yönleriyle ele alarak devlet güvenliği kavramını çağın getirdiği yeni zorunluluklar çerçevesinde incelemektir. Bilim ve teknolojinin geliştiği ve hızla küreselleşen dünyada, güvenlik yönetimine yönelik birçok yeni yaklaşıma rağmen devlet güvenliği kavramı daha da önemli hale gelmiş, Türkiye gibi ülkeler ile uluslararası siyasal birliklerin zorunlu olarak iş birliğine gitmesini sağlamıştır. Bu bağlamda AB, Türkiye'nin Avrupa güvenliğinde oynadığı kilit rolü defalarca vurgulamış olsa da, Türkiye ile AB arasındaki çalkantılı ilişkiler, savunma ve güvenlik iş birliklerinde açıkça görülmektedir. Öte yandan tehdit algılama ve politika farklılıkları, Türkiye ile AB arasında güvenlik ve savunma konularında ayrışmalara yol açmıştır. Özellikle Arap Baharı ayaklanmalarından bu yana, iki taraf bölgesel güvenlik önceliklerinde birbirinden uzaklaşmıştır. AB kendi içinde bile tek bir sese sahip değilken, Türkiye'den kendi politikaları doğrultusunda hareket etmesini beklemektedir. Öte yandan, 1952'den beri NATO'nun zaman zaman Avrasya'ya yönelen bir parçası olarak genel itibariyle Batı yönelimli dış politikasıyla paralel olarak Türkiye, Avrupa güvenlik yapılarına dâhil olmayı hedeflemektedir. Bu nedenle, Türkiye proje bazlı PESCO'da bir fırsat penceresi görmektedir. NATO'nun AB üyesi olmayan üyelerine Konsey'de PESCO'nun politika yönüne karar vermede istişare hakkı ve PESCO'nun yetenek ve operasyonel modüllerinde tam katılım hakları verilirse, sorunun çözülebileceği düşünülmektedir. Türkiye, PESCO da dâhil olmak üzere olası OGSP yapılarına derinlemesine entegre olma fırsatlarını genişletmeye çalışmalıdır. Bu, AB ile potansiyel ve verimli bir işlem modelinin oluşturulabilmesinin en makul yollarından biri olarak değerlendirilmektedir. AB için Türkiye, beceriksiz bir komşu olarak değil, güvenlik ve savunma sektöründe AB'nin henüz gelişmekte olan Stratejik Pusulası ile Savunma Birliği'ne katkıda bulunabilecek güçlü bir ortak olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the concept of state security within the framework of the new obligations brought by the age, by considering security management approaches and security cooperation between Turkey and the EU in various aspects. In a world where science and technology are developing and rapidly globalizing, the concept of state security has become even more important despite many new approaches to security management, and it has made compulsory cooperation between countries such as Turkey and international political unions. In this context, although the EU has repeatedly emphasized the key role Turkey plays in European security, the turbulent relations between Turkey and the EU are evident in their defense and security cooperation. On the other hand, the threat perception and policy differences have led to divergences between Turkey and the EU on security and defense issues. Especially since the Arab Spring uprisings, the two sides have diverged in their regional security priorities. While the EU does not have a single voice even within itself, it expects Turkey to act in line with its own policies. On the other hand, in parallel with its generally Western-oriented foreign policy, as a part of NATO that sometimes turns to Eurasia since 1952, Turkey aims to be included in European security structures. Therefore, Turkey sees a window of opportunity in the project-based PESCO. If non-EU members of NATO are given the right to consult in the Council in deciding the policy direction of PESCO and full participation in PESCO's capability and operational modules, the problem may be resolved. Turkey should seek to expand opportunities to be deeply integrated into possible CSDP structures, including PESCO. This may be one of the most plausible ways in which a potential and efficient transaction model with the EU can be established. For the EU, Turkey should not be seen as an inept neighbor, but as a strong partner in the security and defense sector that can contribute to the EU's nascent Strategic Compass and the Defense Union.