A comparison of the teaching efficacy levels of english teachers from student teaching to the induction year
İngilizce öğretmenlerinin hizmet öncesi ve hizmet içi yeterlik düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 209004
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ingilizce öğretmenlerinin hizmet öncesi ve hizmet içi öz yeterlik düzeylerinin boylamsal araştırma kapsamında kıyaslanması; sınıf yönetimi, ders sunumu, ve öğrenci katılımı açısından deneklerin yeterlilik düzeylerinde değişiklik olup olmadığının saptanmasıdır. Bu amaçla 2004-2005 akademik yılı bahar döneminde İstanbul'da seçilen bir devlet üniversitesinin İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde son sınıf öğrencisi olan 27 denek araştırma kapsamına alınmıştır. İlk iki aşamada, deneklere staj öncesi ve staj sonrası olmak üzere iki tane anket uygulanmış, uygulanan anketler neticesinde hizmet öncesi yeterlilik düzeyleri hakkında niceliksel ve niteliksel veri toplanmıştır. Çalışmanın üçüncü evresi, söz konusu öğretmen adayları, hizmet içi çalışmalarına başladıkları 2005-2006 akademik yılının bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri Megan Tschannen- Moran ve Anita Woolfolk Hoy (2001) tarafından geliştirilen Ohio State Öğretmen Öz Yeterlik İnanç Ölçeği (Teacher Sense of Efficacy Scale/TSES) toplanmıştır. Bunun yanısıra deneklere açık uçlu sorular da yöneltilmiştir. Öğretmen adaylarının yeterlilik düzeylerinde staj sonrası belirgin bir artış gözlenmiş, fakat deneklerin meslekteki birinci yılında söz konusu yeterlik düzeyinde düşüş olmuştur. Öğretmenlerin yeterliliği öğrencilerin derse katılımı açısından incelendiğinde staj döneminden sonra gözlemlenen artış, meslekteki ilk yılın sonunda düşmüştür. Ders sunum teknikleri açısından ise deneklerin staj öncesi evreleri ile meslekteki ilk yılları arasında belirgin bir farklılık bulunmuş, ancak aynı fark staj sonrası evre ile meslekteki ilk yıl arasında gözlenmemiştir. Sınıf yönetimi açısından ise deneklerin staj öncesi ve staj sonrası arasında önemli bir farklılık bulunmuş, staj sonrasında artan sınıf yönetimi yeterlilik düzeyi meslekte ilk yılda değişiklik göstermemiştir. Bunun yanısıra denekler, birincil deneyim, dolaylı yaşantı, sözel ikna ve öğrenci profili gibi unsurların da yeterlilik düzeylerinde etkili olduğunu vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to undertake a longitudinal investigation to find out whether there is a change in the efficacy beliefs of pre-service teachers, as they become novice teachers. The study, conducted at an English Language Teaching (ELT) Department of a state university in Istanbul, took place over a period of 13 months. Data from 27 participants were collected by means of both quantitative and qualitative methods in three separate phases (before student teaching-BST, after student teaching-AST, and at the end of induction year- IY). The findings indicated that there was a significant change in overall efficacy scores of participants from BST to AST. However, when AST was compared to IY, a decline was found, but not at a significant level. Regarding efficacy in student engagement, it was found out that AST scores was significantly higher than BST and IY scores. Nevertheless, there was a decline in these scores at the end of the induction year. In terms of efficacy in instructional strategies, IY scores were significantly higher than BST scores. However, there was no significant difference in efficacy in instructional strategies between BST and AST, or AST and IY. Finally, regarding efficacy in classroom management, AST scores were significantly higher than BST scores. However, there was no significant difference between AST and IY. Participants were found to have role models, which is something of vital importance when individuals have limited prior experience. Futhermore, participants deemed enactive mastery experiences, vicarious experiences, and social persuasion as important.