Mardin ilinde eğitimin dağılışı
The dispersion of education in Mardin
- Tez No: 209009
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mardin, Güneydogu Anadolu Bölgesi'nin dogusunda yer almaktadır. Sehir ile ilgili olarak, egitim alanında detaylı bilimsel arastırmalar yeterince yapılmamıstır. Bunun sonucunda da arastırmalarda kaynak sıkıntısı çekilmektedir. Bu çalısmada 2005?2006 egitimögretim yılında Mardin ilindeki egitim faaliyetleri nedensellik, sebep-sonuç, dagılım gibi bilimsel ilkeler dikkate alınarak açıklanmaya çalısılmıstır. Mardin ilinde egitimin gelisiminin incelendigi bu arastırmada, egitim faaliyetlerinin ülke genelinde tarihi gelisimi genel olarak ele alınmıstır. Mardin'in egitim yapısı incelenirken basılı eserler, istatistikî veriler ve yerinde yapılan gözlemlerden yararlanılmıstır. 2005?2006 egitim-ögretim yılı ilk ve ortaögretim bilgi ve istatistikleri l Milli Egitim Müdürlügünden; yüksekögretim bilgi ve istatistikleri ise Mardin Meslek Yüksekokulundan temin edilmistir. Yapılan çalısma sonucunda Mardin'de egitimin istenilen ölçüde gelismedigi belirlenmistir. 8 yıllık zorunlu egitim uygulaması nedeni ile ilkögretime talebin fazla oldugu görülmektedir. Ancak ortaögretime geçislerde ögrenci sayısında önemli düsüsler oldugu belirlenmistir. Özellikle cinsiyet dagılımında ortaya çıkan bu düsüs egitimde önemli sıkıntılar çıkarmaktadır. Arastırma sahasının topografik yapısı ve kırsal yerlesmelerin fazla sayıda ve dagınık olması da ilk ve ortaögretimi olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Mardin is in the east of the South East anatolia. There hasn?t been made enough detailed scientific research in the field of education about the city. This situation causes lack of sources for further researches. In the research, in 2005-2006 education and teaching year the education activities has been tried to be explained considering scientific principles such as causality, cause-result and the dispersion principles. The research in which education development of Mardin has been studied, the general historical situation of education of country has been observed. When the Mardin?s education construction being examined it is being put account from printed work, statistics and high school statistics of higher education has been provided from medicial high school and Mardin ındustrial high school. In the result of work that is made, it is being datermined that the education in Mardin hasn?t been developed as wished level. The 8 years compulsory education, has increased the demand to the primary education but there is an important decrease has been determined about the numbers of student in the transition of high school. Especially the decrease in the distribution of gender been caused important problems; topographical construction of research field and excessive number and the disorganized construction of rural settlement affects the primary education and high education negatively