İlköğretim okulları 4. ve 5. sınıflarda 2005 fen ve teknoloji dersi öğretim programının uygulanmasında karşılaşılan güçlüklerin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi(Afyonkarahisar ili örneği)
An evaluation of the obstacles faced during the application of 2005 science and technology lesson curriculum for elementary schools at 4th and 5th grades(Afyonkarahisar sample)
  1. Tez No: 209010
  2. Yazar: ALPER MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İJLAL OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu arastırma, ilkögretim okulları 4. ve 5. sınıflarda 2005 yılında uygulanmaya baslanan fen ve teknoloji dersi ögretim programının uygulanmasında ortaya çıkan sorunları tespit etmeyi ve degerlendirmeyi amaçlamaktadır. Arastırmanın teorik temelini olusturmak için öncelikle, konuyla ilgili literatür taraması yapılmıs ve daha sonra arastırmanın problemi, veri toplama ve degerlendirme yöntem ve teknikleri belirlenmistir. Arastırmanın örneklemini, Afyonkarahisar li merkezi ve merkez köylerinde bulunan toplam 86 ilkögretim okulunda görev yapan, 287 sınıf ögretmeninin içinden rastgele seçilen 90 ögretmen olusturmaktadır. Arastırma betimsel bir arastırma niteligindedir ve veri toplama teknigi olarak anket kullanılmıstır. Arastırma için, 100 adet anket dagıtılmıs, 90 anket geri dönmüs ve istatistik programında degerlendirilmistir. Anketin gelistirilmesi asamasında faktör yükü, güvenilirlik analizleri yapılmıs, verilerin degerlendirilmesinde faktör analizi yapılmıs, analize uygunlugunu belirlemek için KMO degeri belirlenmis, t testi ile tek yönlü varyans analizi çözümlemeleri yapılmıstır. Sonuç olarak ögretmenlerin, fen ve teknoloji ögretim programında, kazanımlar, yöntemler, araç gereç, degerlendirme ve diger (müfredatın felsefesini anlayamama, uygulama esnasında ögretmen kılavuzlarının yetersizligi, velilerden yardım alınamaması v.b.) sorunlarla karsılastıkları görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out and evaluate the obstacles faced during the application of Science and Technology Lesson curriculum intended for 4th and 5th graders at elementary level. On a theoretical basis, initially a survey of former studies was made which is followed by the determination of problem sentence of the study, data gathering and data evaluation methods and techniques to be used during the study. Sample group consists of 90 randomly chosen teachers among 287 elementary level, 4th and 5th graders Science and Technology teachers in charge in Afyonkarahisar city center and villages nearby. In this study survey model is followed and data were collected through a questionnaire. 100 questionnaires were distributed by the researcher, 90 returned and the data were analysed through a statistics programme. During the procedure of preparing the questionnaire, factor load reliability analysis were made and the data were analysed through factor analysis, KMO values were defined to investigate the coherence, one-way variance analysis through t-test were made. According to the findings, teachers face problems related to acquisitions, methods, materials, evaluation and other issues. (lack of understanding the philosophy of the curriculum, incompetency of the teacher guides during the application, lack of help from parents, and so on)