Effects of design competitions in advertising world: Analyzing cannes lions international advertising festival
Tasarım Yarışmalarının Reklam Sektörüne Etkileri: Cannes Lions Reklam Festivali'nin İncelenmesi
- Tez No: 209038
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DOĞAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu arastırma tasarım yarısmalarını ve bu yarısmaların reklam ajansları/firmalar/markalar, tasarımcılar/sanatçılar, jüriler ve reklam dünyası üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladı. Ödüllendirme, tasarım yarısmalarında konsept olarak tanımlandı ve ödüllerin yararları anlatıldı. Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali, uluslararası bir yarısma olarak incelendi. Buna ek olarak, Cannes Lions yarısmasının, Türkiye reklam sektörüne etkisi anlatıldı ve trendleri belirleyenler ile trendleri takip edenler tartısıldı. Cannes Lions Young Creatives yarısması, Europrix Top Talent Award yarısmasıyla karsılastırıldı, etkileri ve ödülleri anlatıldı. Bu arastırmalar, tasarım yarısmalarının trend belirleyici olmadıklarını ama etkileyici ve gerekli olduklarını gösterdi. Yaratıcılık Türkiye'de daha çok ödüllendirilmelidir. Tasarım yarısmaları yakın gelecekte daha önem kazanacaktır. Sonuç olarak, yaratıcılık yakın gelecekte daha değerli olacaktır, buna göre tasarım yarısmalarına daha fazla önem verilmeli ve genç yetenekler desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The research work aims to analyze the design competitions and their effects over agencies/brands/firms, creative designers/artists, juries and advertising world. Awarding is defined as a concept in design competitions, and benefits of awards are explained. Cannes Lions International Advertising Festival is examined as a global competition. In addition, the effects of Cannes Lions to Turkey?s advertising sector are explained, as the trendsetters and trendhunters are argued. Cannes Lions Young Creatives competition is compared with the Europrix Top Talent Award competition, their effects and rewards are explained. These researches proved that design competitions are not trendsetters, but, influential and essential for advertisement sector. In Turkey, creativeness should be rewarded more. Design competitions will be more important in the near future in advertising world. Finally, design competitions should be taken more seriously, and young creatives should be encouraged, as the creativeness will be more valuable in the near future.