Love in Shakespeare's three plays:Romeo & Juliet,Trolius & Cressida,Anthony & Cleopatra
Shakespeare'in üç oyununda aşk:Romeo ve Juliet,Trolius ve Cressida,Antoni ve Kleopatra
  1. Tez No: 209037
  2. Yazar: SELEN BEDÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çoğu Shakespeare trajedisin'de ki bunlar sırasıyla; Romeo ve Juliet, Troilus ve Cressida, Antony ve Cleopatra ile aşk teması medeniyetin başından bu yana her zaman edebiyatın konusu olmuştur. Bahsettiğim trajediler kronolojik sıraya konulduğunda toplumsal etkinin aşıkların yaşına oranla baskısnın arttığını ortaya çıkarıyor. Bu durumda Romeo ve Juliet tutkulu ama güçsüz çocuklar; Troilus ve Cressida genç aşıklar ama toplumun yüklediği baskı altında kalmışlar; Antony ve Cleopatra hayatlarında sonsuz gücü ayrıca cinselliği en dorukta yaşadıkları yaştalar. Geriye dönüp bahsi geçen trajedilerin sırasına baktığımızda, Romeo ve Juliet'in en baştan içten, çok doğal ve kendi sonuçlarına katlanılmış olduğunu görüyoruz. Sonra, Troilus'un yanılsaması ve son olarak Antony ve Cleopatra'nın duygusal tecrübelerinin doruğunda olmalarından görünüyor ki, Shakespeare bu oyunlardaki gruplara göre kendini değerlendirmiş olabilir. Aşkın farklılığı sırasıyla yaşanan tecrübelerle yansıtılmıştır. Böylece Shakespeare'in bahsi geçen üç oyunun ortak konuları, davranışları ve bunların arasından aşk, savaş gibi konular ve en önemlisi belki de iki kişinin arasında yaşanan aşkın ölümü bile yenebileceği olgusu kullanılan dil farklılığı ve çeşitliliği yönünden incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Mostly in Shakespeare?s tragedies and in these three; Romeo and Juliet, Trolius and Cressida, Antony and Cleopatra the theme of love the beginning of civilization has been the theme of literature. It is worth noticing that the three tragedies I have mentioned, when arranged in the usual chronological as here, show the rhetoric of society as working with steadily increasing effect as the lovers themselves grow older. In this way, Romeo and Juliet are passionate but powerless children; Troilus and Cressida are young lovers oppressed by the important social roles their world imposes on them; Antony and Cleopatra are at the end of their lifetimes of infinite power and indulged eroticism. As if Shakespeare aligned himself with different age groups as he himself grew older.When we look back over this sequence of tragedies, the surprising diversity of love experience presented in order. Three plays share common themes and attitudes, among them love, war and the notion that love between two people can conquer even death issues examined by the language usage differentiation and variety