Öğretmenlerde gözlenen duygusal yaşantı örüntülerinin ve duygusal işçiliğin mesleki iş doyumu üzerine etkisi
The effects of the emotional experiences and emotional labor on teachers burnout and job satisfaction.
- Tez No: 209059
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM ŞAFAK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmenlerin duygusal yaşantılarını farklı değişkenler aracılığıyla ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda öğretmenlerin gün içerisinde yaşadıkları bire bir duygular ve bu süreçte ortaya çıkan farklı duygusal işçilik stratejileri (derinden, yüzeysel ve doğal davranma) araştırılmıştır Aynı zamanda, bu duygusal yaşantıların ve duygusal işçiliğin öğretmenlerin iş yerinde sergiledikleri tükenmişlik ve iş doyumu üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla İzmir merkez ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapmakta olan toplam 199 öğretmenden veri toplanmıştır. Öğretmenlerin bire bir yaşadıkları duyguları ölçmek için günlük kayıt yöntemi kullanılmıştır. Duygusal işçilik stratejilerini ölçmek için duygusal işçilik ölçeği, diğer değişkenleri ölçmek için tükenmişlik ve iş doyumu ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda öğretmenlerin genelde daha çok olumlu duyguları sergiledikleri ve daha çok derinden rol yapma duygusal işçilik stratejilerini kullandıkları bulunmuştur. Duygusal işçilik sergilemekten ziyade; duygusal işçilik yapmamanın (duygusal sapma) öğretmenlerin rapor ettikleri tükenmişlik ve iş doyumunu etkilemiştir. Çalışma sonuçları hem ilgili kuramsal yaklaşımlar hem de eğitim uygulamalarında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate teacher?s emotional experience through different variables. To reach this end; the emotional experience that teachers live in daily base and the different emotional labor strategies (deep, surface, and natural) that lead by the emotional processes was studied. At the same time, the effects of the emotional experiences and emotional labor on teacher?s burnout and job satisfaction at work were investigated. To do so; data were collected among 199 elementary school teachers who work at İzmir region. The daily emotional experience of teacher at work was measured by the dairy method. The emotional labor strategies, burnout and job satisfaction were measured paper-pencil scales. The research findings indicate that the teachers overall experience more positive emotions and deep acting was more often used emotional labor strategy. Instead of emotional labor; not performing the emotional labor (the emotional deviance) was related to both burnout and job satisfaction. The findings were discussed in the context of the related theoretical approaches and educational applications.