Farklı hemisfer eğilimli tıp öğrencilerinin tercih ettikleri bilişsel işlemleme ve metabilişsel düzenleme stratejileri ve farklı öğrenme ortamlarındaki akademik başarıları
Preferred cognitive processing and metacognitive regulatory strategies of medical students with different hemisphericity and their academic achievement at different learning environments
  1. Tez No: 219317
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜLPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Egitimde yapılandırmacı yaklasımla, hemisfer egilimleri ve ögrenme stratejileri gibi ögrenenlere ait özellikler önem kazanmıs; ögrencilerin özellikleriyle uyumlu ögrenme ortamları ve ölçme-degerlendirme yöntemleri arastırılmaya baslanmıstır. Bu çerçevede, 2005- 2006 egitim ve ögretim yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuyan ögrencilerle yapılan bu çalısmanın amacı, ögrencilerin hemisfer egilimleri (sag hemisfer egilimi, sol hemisfer egilimi, entegre ve karma) ile ögrenme stratejileri (bilissel islemleme stratejileri ve metabilissel düzenlenme stratejileri) arasındaki iliskiyi belirlemek ve hemisfer egilimleri ile ögrenme stratejilerinin ögrencilerin farklı ögrenme ortamlarındaki (sunus yoluyla ögretim, probleme dayalı ögrenme ve yasantısal ögrenme) akademik basarıları üzerindeki etkilerini arastırmaktır. Klinik öncesi dönemde okuyan 333 ögrenci ile yürütülen arastırmada, ögrencilerin hemisfer egilimlerini degerlendirmek için Torrance ve Taggart'ın Enformasyon slemleme Ölçegi; ögrenme stratejilerini belirlemek için Vermunt'un Ögrenme Tarzları Ölçegi'nin ilk bölümü kullanılmıstır. Farklı hemisfer egilimlerine sahip veya ögrenme stratejilerini farklı sıklıklarda tercih eden ögrencilerin akademik basarıları, sunus yoluyla ögretim, probleme dayalı ögrenme ve yasantısal ögrenme ortamlarında aldıkları notlar ile karsılastırılmıstır. statistiksel analizlerde pearson korelasyonu, çoklu regresyon analizi ve MANOVA testleri kullanılmıs; istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmistir. Hemisfer egilimlerine göre bakıldıgında, ögrencilerin % 51,8'si karma, % 29,6'sı sag hemisfer egilimli, % 11,3'ü sol hemisfer egilimli ve % 7,3'ü entegre grupta yer almıstır. Metabilissel düzenleme stratejileriyle bilissel islemleme stratejileri arasındaki çoklu regresyon analizlerinde; kendi kendine düzenleme stratejisi tüm islemleme stratejilerini, dısardan düzenlenme ise sadece adım adım islemleme stratejisini anlamlı olarak yordamıstır.
Özet (Çeviri)
By the impact of constructivist approach in education, learners? properties such as hemisphericity and learning strategies have come into prominence and learning environment and assessment methods compatible with learners? properties have become important topics for investigation. Regarding this context, the first aim of present study was to determine the relationship between medical students? hemispheric preferences and learning strategies (cognitive processing and metacognitive regulatory strategies). Furthermore, the impact of the hemispheric preferences and learning strategies on their academic achievements was also investigated. A total of 333 preclinical years medical students participated in this study; their hemispheric preferences were determined by Torrance & Taggart?s Human Information Processing Inventory. Learning strategies of students were assessed by the first part of Vermunt?s Inventory of Learning Style. In order to compare academic achievements of students with different hemispheric tendency, their exam scores which based on different type of learning environments were analyzed Pearson correlation, multiple regression analysis and MANOVA test were used for statistical analysis and a p value of smaller than 0,05 was considered as significant. Considering their hemisphericity, 51,8 % of students had mixed, 29,6 % had right serebral hemispheric preference, 11,3 % had left serebral hemispheric preference and 7,3 % of them had both right and left hemispheric preference (integrated). In regression analysis, selfregulated learning strategy predicted all cognitive processing strategies, whereas external regulation predicted only stepwise processing strategy.