Kuşaklararası annelik bilişleri, kişilik özelliği, yaşam doyumu ve çocuk yetiştirme hedefleri
Intergenerational motherhood cognitions, personality, life satisfaction and child rearing goals.
  1. Tez No: 209098
  2. Yazar: MELTEM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜNSAL YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmanın amacı, ülkemizde en önemli rolü annelik ve eş olmaya dayandırılan kadınlarımızın; annelik rolü ile ilgili yeterlilik değerlendirmeleri, annelikten aldıkları doyum düzeyi, anneliğe yaptıkları yatırım düzeyi, diğer rolleri ve annelik arasında kurdukları denge düzeyi ve çocuk yetiştirmede öne aldığı hedefler gibi özelliklerini, onların kişilik özellikleri ve yaşamdan aldıkları doyum bakımından yordayabilmektir. Araştırmamızın ikinci amacı da, ele alınan ilişkilerin kuşaklararası değişimini incelemektir. Araştırmaya katılanlar Mersin merkez sınırları içinde yaşamaktadırlar. Katılımcıları anneler ve yine kendileri de anne olan kızları oluşturmaktadır. Bu şekilde anne-kız çiftler ile çalışma yürütülmüştür. Anne olan birinci kuşak, 150 kişidir ve çalışmada anneanne adı ile anılmaktadır. Onların kızları olanlar da ikinci kuşak olarak 150 kişidir ve çalışmada anne adı ile anılmaktadır. Anneanne ve anne olarak anılan toplam katılımcı sayısı 300'dir. Çalışmada bireylerin ebeveyn rolüne ilişkin kendilik algılarını ölçmek için Ebeveyn Rolüne İlişkin Kendilik Algısı Ölçeği (ERKA), yaşam doyumlarını ölçmek için Yaşam Doyumu Ölçeği, kişilik özelliklerini ölçmek için Çok Boyutlu Kişilik Envanteri-kısa form ve çocuk yetiştirme hedeflerini ölçmek için de Çocuk Yetiştirme Hedefleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde çoklu regresyon, hiyerarşik regresyon ve bağımsız iki örnek t testi istatistiksel teknikleri kullanılmıştır. Araştırmamızın sonucuna göre; kişilik özellikleri ve yaşam doyumu her iki grupta da kendilik algısı fonksiyonlarını yordarken, çocuk yetiştirme hedefleri iki kuşakta farklılaşmaktadır. Kendilik algısı fonksiyonları, anneanne grubunda başkaları tarafından sevilen çocuk yetiştirme hedefini anne grubunda ise kendini bilen bağımsız çocuk yetiştirme hedefini yordarken diğer hedeflerle ilgili bulgu elde edilememiştir. Araştırmamızın diğer bir bulgusu da birinci kuşakta olan annelerin rol dengeleme kendilik algısı fonksiyonlarının yüksek olmasının ikinci kuşak olan kızın annelik rolü kendilik algısı fonksiyonunda yer alan yatırım boyutunun yüksek olmasını yordadığıdır.
Özet (Çeviri)
The main role of women in our country is to be a wife and a mother. The purpose of this study is to anticipate their perception about role satisfaction, competence, investment and role balance of their motherhood, child rearing goals, within the context (frame) of personality and life satisfaction. Secondary purpose of this study is to investigate the intergenerational transmission of self perception of motherhood. To test hypothesises of the research, 150 dual pair participants was recruited on Mersin sample. 150 of them were first generation grand mother and 150 of them were second generation of their daughters. There were four different scales to take dependent variable measurements. Self perceptions of parental role scale was used for measuring self perception of parenting role. Life satisfaction scale was used for measuring quality of life variable. NEO five-factor inventory (short form) was used for measuring personality. For measuring child rearing patterns, child rearing goals scale was used. Multiple regression, hierachical regression and independent sample t-test were computed to analyse data. Results show that, personality and life satisfaction predict self perception of parental role in the groups of mother and grandmother. While the child rearing goals differentiate from grandmother to mother, independent and popoular child rearing goals were predicted by self perception of parental role. Another finding of our study was high score in self perception of role balance of grandmother predict, high score in self perception of investment of daughters.