İnternet reklamlarının tüketici davranışlarına etkisi
Effect of internet advertising on consumer behaviours
  1. Tez No: 209147
  2. Yazar: AYŞE NAZLIHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bir bilgi ve iletişim teknolojisi olan internet, reklam mecraları arasına girmesiyle reklamcılığa ve pazarlamaya yepyeni bir soluk getirmiştir. Bu tez, internet reklamlarının tüketici davranışları üzerinde gerçekleştirdiği etkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır; Birinci bölüm internet ve internet reklamcılığına genel bakışı incelerken; ikinci bölüm internet reklamcılığı açısından tüketici davranışlarını incelemektedir. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise internet reklamlarının tüketici davranışları üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla gerçekleştirilen bir araştırma bulunmaktadır. Birinci bölümde; internet ve internet reklamcılığının tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Internetten, ARPANET teknoloji sistemiyle başlayan teknolojik bir evrim olarak bahsedilebilir. İnternette ilk reklam kullanıcıyla 1994 yılında tanıştırılmıştır. Banner olarak adlandırılan bu basit, ince bir bant görüntüsündeki reklamın ardından, internet reklamcılığına birçok format ve bu formatlara birçok özellik eklenmiştir. Ardından geleneksel reklamcılık ve internet reklamcılığı karşılaştırılmıştır. İnternet, diğer medya kanallarına göre birkaç benzerliğinin yanı sıra birçok farklılığa sahiptir. Daha sonra internet reklam formatları üzerinde durulmuştur ve internet reklamlarının ölçümleme tekniklerinden bahsedilmiştir. Click-through tekniği yanında en çok kullanılan ölçümleme teknikleri view-through ve anımsama&tanıma teknikleridir. İkinci bölümde; satın alma modelleri incelenmiştir. Satın alma modellerinin ortaya çıkışını AIDA modeli oluşturmaktadır. AIDA modelini temel alan bir başka model ise CAB modelidir. Diğer bir model olan ELM modeli ise davranışların nasıl oluştuğunu ve değiştiğini göz önünde bulunduran bir modeldir. Bu modeller ardından satın alma süreci üzerinde durulmuştur. Satın alma kararı süreci, tüketicinin ürünler/hizmetler ile ilgili seçimler yaparken geçtiği basamakları içermektedir. Bunu takip eden başlıkta internet kullanıcı modları ve internet kullanıcı modlarının internet reklamlarına olan tutumlarından bahsedilmiştir. Iki genel gruba ayrılan internet kullanıcılarının farklı ruh halleri ve çevresel faktörler uyaranın farklı şekillerde algılanmasına neden olmaktadır. Tezde en az modlar kadar önemli bir yere hakim olan internet kullanıcı profilleri üzerinde durulmuştur. İnternet kullanıcı profilleri yaş, cinsiyet, eğitim durumu, ekonomik gelir gibi demografik özellikler göz önünde bulundurularak değerlendirilmektedir. Daha sonra, internet reklamlarının satın alma davranışlarına etkisi incelenmiştir. Bu bölüm; motivasyon, algılama, öğrenme, tutum, demografi ve demografik özellikleri içeren tüketici davranışlarını geniş bir şekilde incelemektedir. Ardından, farklı reklam formatlarının tüketici davranışlarına olan etkilerine yer verilmiştir. Burada banner, pop-up, pop-under, sponsorluk reklamları, arama motoru reklamları, rich medya reklamları ve advergamelerin tüketici davranışları üzerindeki etkisi anlatılmıştır. Son bölüm olan araştırma bölümünde; internet reklamlarının aktif internet kullanıcıları tarafından nasıl algılandığı ve bu algının satın alma davranışlarına nasıl etki yaptığını incelemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet which is an information and communication technology has brought a fresh breath to advertising and marketing. This thesis aims to investigate the effects of internet advertising on consumer behaviours. The thesis includes three parts; the first part is about internet and internet advertising generally; the second part is about consumer behaviours in the framework of internet advertising. The last part which is part three includes a research which has been done to understand the effects of internet advertising on consumer behaviours. In the first part; I have given place to internet and the historical development of internet. Internet is a technological revolution which started with the ARPANET technology system. The fist ad in the internet was met with the users in 1994. After this simple, thin ad many formats and features were added to the characteristics of the internet advertising. Then I have compared traditional advertising with internet advertising. İnternet when compared to the other media has a few similarities but many differences. After that, I have put some emphasis on the internet advertising formats and the measurement techniques. Besides click-through technique the most used techniques are viewthrough and recall&recognition techniques. In the second part purchase models were analized. The beginning of the purchase models is AIDA model. Another model which was based on AIDA is CAB model. ELM model on the other hand, is a model which was established on the occurance and changing of behaviours. After these models purchase processes were investigated. The purchase decision process consists of the stages which were processed by the consumer while having choices about products and services. Then, the subjects are internet user moods and the attitudes of these moods towards internet ads. Internet users which are divided into two general groups are in different psychological conditions. These conditions and environmental factors have influence on percieving stimulus. In the thesis, internet user profiles were cited. Internet user profiles are evaluated by demographic characteristics like age, sexuality, education and income. After that, the influence of internet advertising on purchasing behaviours were examined. This part; examines consumer behaviours in detail which includes motivation, recognition, learning, attitude, demography and demographic characteristics. Then I have given place to the effects of different advertising formats on consumer behaviours. Here, there are banner, pop-up, pop-under, sponsorship ads, research ads, rich media ads and advergames. The research part aims to examine how the active internet users percieve internet ads and how this perception effects purchasing behaviours.